hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta? Güneş tutulması Türkiye’den görülecek mi?

  Güneş tutulması ne zaman, saat kaçta Güneş tutulması Türkiye’den görülecek mi
  expand

  Yılın ilk Güneş tutulmasının bu ay gerçekleşecek olması bilgisinin ardından tutulmanın tarihi ve nerelerden görüleceği merak konusu oldu. Yaklaşık 4 saat sürecek olan güneş tutulmasında, güneşin yüzde 64'ü ay tarafından örtünecek. Peki, Güneş tutulması ne zaman, hangi tarihte? Güneş tutulması Türkiye’den görülecek mi? İşte detaylar..

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gökyüzünde görsel bir şölene sahne olacak olan güneş tutulmasıyla ilgili bilgiler araştırılıyor. Gökyüzü ve astroloji meraklılarının sabırsızlıkla beklediği Güneş tutulması nisan ayında gerçekleşecek. Hesaplamalara göre, Güneş Tutulması 4 saat sürecek. Bir sonraki güneş tutulması 20 Nisan 2023’te; bu tutulma, hem tam güneş tutulması hem de “ateş çemberi” veya halkalı güneş tutulması özelliklerini gösteren melez bir tutulma olacak.

  GÜNEŞ TUTULMASI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA?

  Yılın ilk güneş tutulması 30 Nisan’da saat 23.27’de yaşanacak. Güneş tutulması Güney Amerika'nın güney ucu olan Antarktika'nın bazı bölgelerinde ve Pasifik ve Atlantik okyanuslarında görülebilecek, ülkemizden izlenemeyecek.

  GÜNEŞ TUTULMASI NEDEN OLUR?

  Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay'ın yeni ay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir.

  Bir yıl içinde Ay, Dünya çevresinde yaklaşık on iki kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında beş derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında Güneş tutulması gözlemlenir. Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler. Bu yüzden herhangi bir bölge için Güneş tutulması çok ender bir olaydır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow