hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gusül Abdesti Ne Bozar? Gusülü Bozan Şeyler, Gusül Gerektiren Durumlar Nelerdir?

  Gusül Abdesti Ne Bozar Gusülü Bozan Şeyler, Gusül Gerektiren Durumlar Nelerdir
  expand

  Gusül abdesti, namaz abdestinden farklıdır. Çünkü tüm vücudun temizlenmesi gerekmektedir. Gusül abdesti almak kimi zaman farz kimi zaman ise sünnet olarak ifade edilir. Ancak bu durumların ne olduğu Müslümanlar tarafından merak edilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gusül abdesti, tüm vücudun belli bir kurala göre temizlenmesi anlamına gelir. İslam dininde bir takım ibadetlerden önce abdest almak gerekir. Abdest almak kişilerin ibadete ruhsal anlamda hazırlanmasını sağlamaktadır. Gusül abdesti ise namaz abdestinden farklı bir şekilde alınmaktadır. Gusül abdesti boy abdesti ismi ile de bilinmektedir.

  Boy abdesti alırken tüm vücut yıkanır ve arındırılır. Gusül abdesti bulunmayan Müslümanlar cünüp bir şekilde gezmiş olurlar. Bu şekilde gezmek ise İslam dinine göre haramdır. Bunun dışında ibadetleri yerine getirmek de mümkün olmamaktadır.  Gusül abdesti alırken kişilerin tüm vücutlarını temizlemesi gerekir. Gusül abdesti alırken vücudun hiç bir yerinin kuru kalmaması oldukça önemlidir. Kadınlar ya da erkekler cünüp oldukları zaman mutlaka gusül abdesti alarak temizlenmelidir. 

  Gusül Abdestini Ne Bozar?

  Kadınlarda her ay adet kanaması olmaktadır. Bu kanamanın kesilmesi durumunda gusül abdesti almak gerekmektedir. 

  Kadınların doğumdan sonra lohusalık döneminde gusül abdesti alması gerekmektedir.

  Eşler birbirleri ile yakınlaşmaları halinde meni gelmese dahi cünüplük meydana gelmektedir. Bu sebeple gusül abdesti almak gerekir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gusül Gerektiren Durumlar Nelerdir?

  Gusül abdesti bulunmayan kişiler cünüp olarak adlandırılır. Cünüp gezen kişiler ibadetlerini yerine getiremez. Bu nedenle gusül abdesti almak çok önemlidir. 

  Gusül abdesti almadan önce niyet etmek gerekir. Kişilerin öncelikle avret yerlerini temizlemesi gerekir. Sonrasında ise namaz abdesti gibi abdest alınır. Gusül abdesti alınan yerde su birikintisi bulunuyorsa çıkarken de ayak altlarının yıkanması gerekir. Gusül alınan yerden sağ ayak ile çıkmak gerekmektedir. Bu şekilde gusül abdesti alınmış olur.

  Kaynak: Makalenet

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow