hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında, nereli? Hafize Gaye Erkan önceki görevleri neler?

  Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında, nereli Hafize Gaye Erkan önceki görevleri neler
  expand

  Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına Dr. Hafize Gaye Erkan atandı. Hafize Gaye Erkan yaşamı ve kariyeri Merkez Bankası’nın başına atanması sonrasında merak edilmeye başladı. Peki, Dr. Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında, nereli? Hafize Gaye Erkan ne iş yapıyor? İşte detaylar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mehmet Şimşek'in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının ardından Merkez Bankası'nın başına Hafize Gaye Erkan getirildi. ABD’de yaşayan ve “en genç finans profesörü” unvanını kazanan Erkan yurt dışında önemli bir finans kariyerine sahip. Merkez Bankası’na atanan ilk kadın başkan olan Dr. Hafize Gaye Erkan, ABD’de ‘Müthiş Türk Kızı’ olarak da biliniyor. 

  HAFİZE GAYE ERKAN KİMDİR?

  Hafize Gaye Erkan, 1982 yılında İstanbul'da Elazığlı makine mühendisi bir baba ve matematik öğretmeni bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Erkan, İstanbul Erkek Lisesi'nden ikincilik ile mezun oldu ve üniversite sınavında derece yaparak 1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüne 26'ncı olarak girdi. Bölümünü birincilikle tamamladı ve ardından Princeton Üniversitesi'nden kabul edilerek yurt dışına taşındı. 

  Erkan’a aralarında Stanford, Princeton, Boston, Cornell, California'nın olduğu 9 üniversiteden burs teklifi geldi. Erkan, tercihini Princeton'dan yana kullandı. Böylece her yıl sadece 2 kişiye verilen 'Onursal doktora' bursu karşılığında Erkan, bir ev, ayda 3 bin 200 dolar cep harçlığı ve ABD Ulusal Bilim Vakfı'ndan araştırmaları için sınırsız bütçe imkânına sahip oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Princeton'da iki yıllık doktora programını bir yılda tamamlayan ilk öğrenci olma başarısını gösterdi. Bu sayede ülkedeki "en genç finans profesörü" unvanını elde etmiş oldu. Daha sonra Harvard Business School'da yönetim bilimleri ve Stanford Üniversitesi'nde liderlik üzerine iki eğitim programını daha tamamladı.

  Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında, nereli Hafize Gaye Erkan önceki görevleri nelerHafize Gaye Erkan, eğitimini tamamladığı Amerika Birleşik Devletleri'nde finans alanında çalışmaya başladı. Sektöre Princeton'daki eğitimini tamamlamasının ardından, aldığı teklif üzerine 2005 yılında Goldman Sachs'da başladı. Burada yaklaşık 9 yıl çalıştı ve ardından o dönem yaşadığı problemler yüzünden devlet idaresine geçmiş bir banka olan First Republic Bank'da yönetici olarak çalışmaya başladı. Çeşitli finans danışmanlığı şirketleri ve bir bankada üst düzey yöneticilik yaptı. Bazı ekonomi dergileri tarafından dikkat çeken genç ekonomistler arasında gösterildi.  

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bankada başarılı bir kariyere imza attı ve bankanın fonlarının yaklaşık 10 kata kadar büyümesinde geniş rol oynadı. Bu sayede bankanın tepe yöneticilerinden biri konumuna geldi. Erkan ayrıca ABD merkezli mücevher şirketi Tiffany & Co.'da iki yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı, halen daha küresel finans danışmanlığı şirketi Marsh McLennan'da yönetim kurulu üyesi olarak yer almaktadır.

  Hafize Gaye Erkan kimdir, kaç yaşında, nereli Hafize Gaye Erkan önceki görevleri neler

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow