Hipster demode artık Yuccie moda

Hipster demode artık Yuccie moda

Hipster demode artık Yuccie moda

Tam hipsterlara alışmıştık ki şimdi Yuccie'ler geldi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

“Mainstream” olan her şeyi reddediyorsunuz. Bu satırdan da anlaşılacağı gibi konuşmalarınızın arasına İngilizce sözcükler sıkıştırmaya bayılıyorsunuz. Skinny renkli pantolon giyiyor, nereden baksan birkaç aylık ama düzgün traşlanmış sakalla dolaşıyorsunuz. Gardrobunuz retrodur, vintagedır. Renkli kemik gözlük takar, kimsenin tanımadığı grupları dinlersiniz. Boğazınıza kadar düğmelerini ilikleyip giyersiniz gömleğinizi. Elinizden starbucks kahvesi eksik olmaz. Öyleyse siz bir Hipstersınız.

Genç ve hırslısınız. 30’lu yaşlarda. Kariyer peşinde. Başarılısınız. Çalışmayı da iyi bilirsiniz, eğlenmeyi de. Para da var. Yelekli ceket giyer, Rayban takarsınız. Sınıf atlamaya bayılırsınız. Mini-cooper’a biner, Cuma akşamları ofis partilerinde takılırsınız. Öyleyse siz bir Yuppie’siniz.

Bu iki tanım da size uymadı mı? Ben her ikisinden de biraz barındırıyorum bünyemde, iki tanım da bende eksik kalıyor diyorsanız yepyeni bir tanım var artık. Yuppie’yi de Hipster’ı da unutun. Siz bir Yuccie’siniz.

Butik girişimci
Terimi ortaya atan Mashable internet sitesinden David Infante. Young Urban Creative. Yani Genç Kentli Yaratıcı. Nezih bir semtte otururlar. Eğitimin ve rüyalarının peşinden koşmakla kalmayıp onlardan kar elde etmeninin gücüne inanırlar. Para güzel şeydir, ama parayı yaratıcı kullanıp çoğaltmak paha biçilmezdir onlar için. Markaları instagram üzerinden pazarlayan kampanyalarda sosyal danışman olarak çalışırlar. Butik girişimcilerdir. Hem aldıkları eğitimi kullanır hem de bunu janti işlerde nakte çevirirler.

Hayalleri bir an evvel köşeyi dönmek ama bir yandan da yaratıcı özerkliği muhafaza etmektir. Üniversitedeyken genelde geleneksel bir kariyer çizgisi planlamazlar. Hemen ya kazanacakları ya da kaybedecekleri girişimci bir oyunun içine atlarlar kendilerini. MBA mezunu süper-niş erkek giyimine odaklanan internet sitesi sahibi ya da butik birahane işleten eski avukatlar bu kategoride yer alırlar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

En büyük ilham kaynağı internet
Yuccie’ler yuppie ve hipsterların kültürel ürünüdür. Hipsterlar kadar dövmeli değillerdir. Yuppieler kadar da jilet gibi olmazlar. Amaçları yuppieler kadar başarılı hipsterlar kadar da yaratıcı olmaktır. Hem etikete bakarlar hem de zevke. En büyük ilham kaynakları internet. İnternet üzerinden iş kurma potansiyeli tavan yapınca onlar da geleneksel kariyer planlarından uzaklaşırlar. Sosyal medya büyüdükçe serpilmişlerdir. Fikirleri çok değerlidir onlara göre. Bunun da elbette bir bedeli olmalıdır.