hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hocalı Katliamı anma mesajları, sözleri 2024! Hocalı Katliamı nedir, nerede, ne zaman oldu?

  Hocalı Katliamı anma mesajları, sözleri 2024 Hocalı Katliamı nedir, nerede, ne zaman oldu
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Hocalı Katliamı’nın tarihi anma gününün gelmesi ile birlikte gündemde yer alıyor. Tarihe kara bir leke olarak geçen katliam, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında meydana geldi. Azerbaycan Başsavcılığının verilerine göre, daha önce 7 bin kişinin yaşadığı Hocalı'da savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşının hayatını kaybettiği katliamın üzerinden 32 yıl geçti. Peki, Hocalı Katliamı nedir, nerede, ne zaman oldu? Hocalı Katliamı anma sözleri, mesajları 2024…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hocalı Katliamı, 25-26 Şubat 1992 tarihlerinde, Dağlık Karabağ bölgesinde bağımsızlık talep eden Ermenistan güçleri tarafından Azerbaycan'a bağlı Hocalı kasabasında Azerbaycanlı sivillere yönelik gerçekleştirilen toplu bir katliamdır. Bu olay sırasında resmi Azerbaycan kaynaklarına göre 613 sivil, kadın, çocuk ve yaşlı dahil olmak üzere katledilmiştir. Katliam sırasında ayrıca yüzlerce kişi yaralanmış ve birçok kişi esir alınmıştır.

  Hocalı, Dağlık Karabağ'ın stratejik noktalarından biri olarak kabul ediliyordu ve bu kasaba üzerinden Azerbaycanlı nüfusun kontrol altına alınması hedefleniyordu. Olay, uluslararası toplumda geniş çapta kınanmış, insan hakları örgütleri ve birçok ülke tarafından soykırım olarak nitelendirilmiş olmasına rağmen, Ermenistan tarafından bu suçlamalar reddedilmiştir.

  Katliam, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki Dağlık Karabağ ihtilafının en kanlı olaylarından biri olarak tarihe geçmiş ve bu olayın anısına her yıl 26 Şubat'ta Azerbaycan'da ve dünya genelinde Azerbaycanlı topluluklar tarafından anma törenleri düzenlenmektedir. Hocalı Katliamı, iki ülke arasındaki ihtilafın çözümü konusunda derin yaralar açmış ve hala iki halk arasındaki gerilimin ana sebeplerinden biri olarak görülmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

   

  Hocalı Katliamı anma mesajları, sözleri 2024 Hocalı Katliamı nedir, nerede, ne zaman olduHOCALI KATLİAMI NASIL OLDU?

  Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla Azerbaycan'a karşı toprak iddiasında bulunmaya başlayan ve saldırıya geçen Ermeniler, 1991'in son günlerinde ablukaya aldıkları, bölgenin tek havaalanına sahip ve stratejik önem taşıyan Hocalı'yı ele geçirmek için hareket geçti.

  Aylar süren saldırılarını 25 Şubat 1992'de yoğunlaştıran Ermeniler, gece, Sovyet Rus ordusunun o zaman Hankendi'de bulunan 366. motorize alayının da yardımıyla üç koldan saldırdı. Sadece işgalle yetinmeyen Ermeniler, sivilleri toplu şekilde katlederek esirlere acımasızsa işkence yaparak 20. yüzyılın en kanlı katliamlarından birine imza attı. O dönemde çekilen görüntüler ve fotoğraflar, katliamın büyüklüğünü ortaya koyuyor.

  Azerbaycan Başsavcılığın verilerine göre, daha önce 7 bin kişinin yaşadığı Hocalı'da savunmasız durumdaki 106'sı kadın, 70'i yaşlı, 63'ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 487 kişi ağır yaralı olarak kurtuldu, Ermeni güçleri 1275 kişiyi esir aldı, bunların 150'sinden bugüne kadar haber alınamadı. Hocalı'nın işgali yüzünden Azerbaycan devletinin maddi zararıysa 170 milyon dolar oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hocalı Katliamı anma mesajları, sözleri 2024 Hocalı Katliamı nedir, nerede, ne zaman olduİnsan Hakları İzleme Örgütü olayı Dağlık Karabağ Savaşı içerisinde yapılan en büyük katliam olarak nitelemiştir. Azerbaycan Parlamentosu 1994'te Hocalı'da yaşanan katliamı "soykırım" olduğunu ilan etti.

  HOCALI KATLİAMI ANMA MESAJLARI, SÖZLERİ 2024

  ”Hocalı’da akan kandı, sustunuz! Zaten ya Fransız, ya ermeni ya da Rus’tunuz!”

  ”Basta Hocalı katliamı ve ülkesi uğruna canlarını veren değerli şehit kardeşlerimizi unutmadık.”

  ”Hocalı katliamı bir insanlık suçudur. Katliamın 26. yılında Azerbaycan’ın yanındayız.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ”Hocalı katliamı ”Yaranın üstü kabuk bağlar, kan durur ya, benim yaram 26 yıldır hâlâ kanıyor.”

  ”9 yaşındaki kız çocuğunun nefes aldığını fark edilince yanan ocağa diri diri atıldığı yerdi Hocalı! Unutma!”

  ”Analar oğulsuz kalamadı, kadınlar dul kalamadı, çocuklar yetim kalamadı, Hepsi öldürüldüler… Bu zulme sessiz kalma.”

  ”Azeri kardeşlerimin acısının bizim acımız olduğunu hatırlatıyor, Hocalı şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz.”

  Hocalı Katliamı anma mesajları, sözleri 2024 Hocalı Katliamı nedir, nerede, ne zaman oldu”Hocalı soykırımında 106‘sı kadın, 63’ü çocuk olmak üzere 613 kardeşimiz şehit edildi. 487 soydaşımız ağır yaralandı,bin 275’i de rehin alındı. Hepimiz Hocalı’nın yasını tutuyoruz.”

  ”Uluslararası toplumdan 26 Şubat 1992’de Hocalı’da yaşanan bu insanlık dışı hukuksuzluk karşısında yaşanan olayları kınar şehitlerimizi anarım.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ”Açın tarihe bakın.Dünyaya medeniyet öğretmiş Türklerin katliamı mı olmuş?Katliam görmek isteyen dönsün Hocalı’ya baksın.”

  ”Türkiye olarak, Hocalı’daki bu insanlık dışı katliamın acısını her zaman yüreğimizde hissediyor, Azerbaycanlı kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz.”

  ”Sözde ermeni soykırımı diye ağlayan zırlayan şerefsizlerin yaptıkları unutulmaz. Hocalı Katliamı Mekanları Cennet Olsun..”

  Hocalı Katliamı anma mesajları, sözleri 2024 Hocalı Katliamı nedir, nerede, ne zaman oldu”Her fırsatta Ermeni iddialarının propagandasını yapmayı sürdüren Batı dünyasının, 20. yüzyılın en vahşi katliamlarından biri olan Hocalı soykırımını kınıyorum.”

  ”Unutmadık, unutturmayacağız! Çeyrek asır önce Ermeni çetelerce gerçekleştirilen Hocalı Katliamı’nı nefretle kınıyoruz.”

  ”Hocalı kuşatmasından kaçamayan Azeriler, belki de yakın tarihin gördüğü en acımasız, en vahşi katliamlardan birine maruz kaldılar… Hocalı soykırımını kınıyoruz.”

  ”Azeri yurdu Hocalı’da, 26 yıl önce Ermeni çeteler tarafından gerçekleştirilen katliamı bir kez daha nefretle kınıyorum. Unutmadık, unutturmayacağız!”

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow