hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hz. Ali'nin Çocukları Kimlerdir? Hz. Ali'nin Eşlerinin Ve Çocuklarının İsimleri Nelerdir?

  Hz. Alinin Çocukları Kimlerdir Hz. Alinin Eşlerinin Ve Çocuklarının İsimleri Nelerdir
  expand

  Hz. Ali, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (SAV) amcasının oğludur. İslam'ın dört halifesinden sonuncusu olarak da bilinmektedir. Bunun yanında Peygamber Efendimizin kızı Hz. Fatıma ile evlenmiştir. İşte Hz. Ali'nin eşlerinin ve çocuklarının isimleri...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hz. Ali'nin Çocukları Kimlerdir?

   Hz. Ali (r.a) 601 yılında Mekke'de dünyaya gelmiştir. Asıl ismi ise Ali bin Ebu Talip'tir. Hz. Ali, Peygamber Efendimizin hem amcasının oğlu hem de damadıdır. Hz. Muhammed'e (SAV) ilk iman eden Müslümanlardan biridir. Hz. Ali (r.a) 661 yılında kufe mescidi içerisinde namaz kılarken suikaste uğrayarak şehit edilmiştir.

   Hz. Ali (r.a) her zaman Hz. Muhammed'in (SAV) yanında olmuştur. Peygamber Efendimizi kötülüklere karşı korumuştur. Her zaman İslam için savaşmış ve İslam'ın yayılması için emek harcamıştır.

   Hicri takvimin ikinci yılında Peygamber Efendimiz kızı Hz. Fatıma'yı, Hz. Ali ile evlendirmiştir. Hz. Ali ile Hz. Fatıma'nın mutlu bir evlilikleri olmuştur. Hz. Ali'nin Hz. Fatıma ile olan evliliğinden 5 tane çocuğu oldu. 3 oğlunun isimleri Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve Hz. Muhassin'dir. Bunun dışında Hz. Zeynep ve Hz. Ümmü Gülsüm adında iki tane de kızı olmuştur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Hz. Ali'nin Eşlerinin ve Çocuklarının İsimleri Nelerdir?

   Hz. Ali'nin ilk eşi Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in kızı Hz. Fatıma olmuştur. Hz. Fatıma ölene kadar da başka kimseyle evlenmemiştir. Amir b. Kilab kabilesinden olan Ümmü'l Benin isimli hanımdan El-Abbas, Cafer, Osman ve Abdullah adında 4 çocuğu olmuştur.

   Leyla bint-i Mes'ud hanımı Temim kabilesindendir. Bu hanımdan Abdullah ve Ebu Bekir olmak üzere iki çocuğu olmuştur. Hz. Muhammed'in damatlarından olan Ebu'l As b Rebi’nin kızı Ümame ile evlenmiştir. Bu evliliğinden de Muhammedu'l Evsat dünyaya gelmiştir.

   Süfyan bin Uyeyne'ye göre Hz. Ali'nin toplamda 17 cariyesi olmuştur. Eşlerinden 14 tane erkek 18 tane de kız çocuğu dünyaya gelmiştir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow