hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Hz. İbrahim'in Babası Kimdir? Azer(Taruh) Kimdir, Kimin Babasıdır?

  Hz. İbrahimin Babası Kimdir Azer(Taruh) Kimdir, Kimin Babasıdır
  expand

  Hz. İbrahim Allah'ın (cc) göndermiş olduğu peygamberlerden bir tanesidir. Hz. İbrahim pek çok mucizesi ile bilinmektedir. Kendisi Allah (cc) için oğlunu kurban edecekken gökten Cebrail (a.s) ile birlikte kendisine kurban etmesi için koç gönderilmiştir. Bunun yanında Hz. İbrahim'in oldukça uzun bir ömrü olduğu da bilinir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Hz. İbrahim'in Babası Kimdir?

   Hz. İbrahim'in babasının ismi Azer ya da Tarah olarak geçmektedir. Kur'an-ı Kerim'de Hz. İbrahim'in babasının adı Azer olarak geçerken Tevrat'ta ise Tarah olarak geçmektedir. Bilindiği gibi diğer kutsal kitaplarda olduğu gibi Kur'an-ı Kerim tahrife uğramamıştır. Bu nedenle Hz. İbrahim'in babasının adı ya da lakabının Azer olduğunun kabul edilmesi gerekmektedir.

   Azer'in hayatı ile ilgili pek çok bilgi bulunmamaktadır. Kendisinin Nahor'un oğlu olduğu bilinir. Bunun yanında da putperest olduğu da bilinmektedir. Keldaniler bölgesindeki Ur şehrinden Ken2an diyarına gitmek üzere ayrılmıştır. Kendisi Harran bölgesinde yaklaşık 205 yaşında iken vefat etmiştir.

   Azer (Taruh) Kimdir, Kimin Babasıdır?

   Tevrat'ta bahsedilene göre Azer bir put ustası idi. Oğlu İbrahim'in bir gün kendi yerine baktığı sırada bütün putları kırması sonucunda oğlunu Nemrud'a götürdüğü ile alakalı rivayetler bulunmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Kur'an-ı Kerim'de Hz. İbrahim'in kendisini hak dine davet ettiğinden bahsedilmektedir. Bir takım İslam kaynaklarına göre ise Azer, Kufe bölgesinde bulunan Kusa köyündendir. Bunun yanında Azer'in Nemrud'un damadı ve hatta veziri olduğunu iddia eden bir takım kaynaklar da bulunmaktadır.

   Nemrud'un emretmiş olduğu üzere bütün çocukların öldürülmesine uymayan Azer hamile olan karısını Ur şehrine götürmüştür Burada bir mağarada ise Hz. İbrahim dünyaya gelmiştir. Kur'an-ı Kerim'de yazanlara göre Hz. İbrahim babasını hak dine davet etmiştir. Ancak babası söylediklerini kabul etmemiştir. Bunun yanında Hz. İbrahim'i de tehdit etmiştir. Azer'in hak dine gelmemesi ve putlara tapmakta ısrarcı olması nedeni ile Hz. İbrahim babası için Allah'tan (cc) mağfiret dilemiştir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow