Hz. Sare Kimdir? Hz. Sare'nin Hayatı Ve Özellikleri… Hz. Sare Kiminle Evlidir?

Hz. Sare Kimdir? Hz. Sare'nin Hayatı Ve Özellikleri… Hz. Sare Kiminle Evlidir?

Hz. Sare Kimdir? Hz. Sare'nin Hayatı Ve Özellikleri… Hz. Sare Kiminle Evlidir?

Sare ismi İbranice bir isimdir ve Sarah isminden gelmektedir. İlk başlarda ismi Saray iken sonradan ismi değiştirilerek Sarah olmuştur. Hz. Sare, Hz. İbrahim'in eşi olarak bilinmektedir. Peki, Hz Sare kimdir? İşte hayatı ve özellikleri...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hz. Sare Kimdir?

 Önceleri Saray olan ismi Sarah olarak değiştirilmiştir. Saray prensesim anlamına gelirken, Sarah ismi bütün insanlığın prensesi anlamına gelmektedir. Hz. İbrahim, Nemrut'un ateşinden kurtularak Babil'den ayrılıp Mısır'a gitmiştir. Burada Hz. Sare'nin güzelliğine Mısır'ın o dönem firavunu olan Senan bin Ulvan aşık olmuştur. Ancak Hz. Sare'ye yaklaştığı zaman elleri tutulup nefesi kesilerek sara hastalığına yakalanmıştır.

 Hz. Sare 75 yaşına geldiği zaman hala bir çocuğu yoktur. Bunun üzerine cariyesi olan Hacer'i eşine vermektedir. Sonrasında ise Hz. Sare'nin İshak isminde bir oğlu olmuştur. Hz. Sare misafirperver olması, güzelliği ve dindar kişiliği ile bilinirdi.

 Hz. Sare'nin uzun yıllar çocuğu olmamıştır. Sonrasında ise Hz. İbrahim, Hz. Hacer ile evlenerek Hz. Muhammed'in (SAV) nurunu taşıyan Hz. İsmail dünyaya gelmiştir. Bu olaydan sonra Hz. Sare'nin kıskançlık gösterdiği rivayet edilmektedir. Hz. İbrahim Hz. Hacer ile Hz. İsmail'i alarak Mekke'ye götürmüş ve kendisi Hz. Sare ile yaşamaya devam etmiştir. Ancak sık sık Hz. Hacer ile Hz. İsmail'i ziyaret için Mekke'ye gitmeye devam etmiştir.

 Hz. Sare'nin Hayatı ve Özellikleri

 Hadislerde Hz. Sare'nin, Hz. İbrahim ile birlikte Mısır'a gitmesinden bahsedilmektedir. Şehre güzel bir kadın geldiği haberi krala gidince Hz. İbrahim krala Hz. Sare'nin kardeşi olduğunu söylemiştir. Kral Hz. Sare'ye sahip olmak istediği zaman Hz. Sare abdest alıp namaz kılarak Allah'a dua etmiştir. Bunun üzerine kralın nefesi kesilmiş ve boğulacak gibi olmuştur.

 Kral Hz. Sare'ye her yaklaştığında aynı şey olmuştur. Bunun üzerine kral Hz. Sare'nin Hz. İbrahim'e geri gönderilmesini emretmiştir.