Hz. Yuşa Kimdir? Hz. Yuşa'nın Hayatı Ve Kıssası… Hz. Yuşa'nın Mucizeleri Nelerdir?

Hz. Yuşa Kimdir? Hz. Yuşa'nın Hayatı Ve Kıssası… Hz. Yuşa'nın Mucizeleri Nelerdir?

Hz. Yuşa Kimdir? Hz. Yuşa'nın Hayatı Ve Kıssası… Hz. Yuşa'nın Mucizeleri Nelerdir?

Allah tarafından gönderilen pek çok peygamber yer almaktadır. Bu peygamberlerden bir tanesi de Hz. Yuşa'dır. Hz. Yuşa'nın hayatı ve kıssası günümüze örnek olacak cinstendir. Aynı zamanda Hz. Yuşa'nın mucizeleri de bulunmaktadır. Hz. Yuşa'nın kabri günümüzde İstanbul'un Beykoz ilçesinde yer almaktadır. Şii mezhebine göre de Hz. Yuşa bir imam olarak bilinmektedir. Hz. Yuşa İsrailoğullarının bir lideri olarak bilinmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Hz. Yuşa Kimdir?

 Hz. Yuşa İsrailoğullarının lideridir. Hz. Musa vefat ettikten sonra İsrailoğullarına lider tayin edilmiştir. Aynı zamanda Hz. Musa'nın çağdaşı olarak da adlandırılmaktadır. Hz. Yuşa yaşamı boyunca pek çok mucizeleri olan peygamberlerdendir. Hz. Yuşa'nın adı İbranice kökenlidir. İbraniceden gelmektedir. Günümüzde türbesi İstanbul'da bulunmaktadır.

 Hz. Yuşa'nın Hayatı ve Kıssası

 Hz. Yuşa peygamberin tam olarak doğum tarihine dair net bir bilgi bulunmamaktadır. Hz. Yuşa'nın Yusuf aleyhisselam neslinden olduğu bilinmektedir. Boyu orta ve göğsü yaslı biri olarak bilinmektedir. Son derecede güzel bir yüze sahiptir. Bundan dolayı Hz. Yusuf'a da tip olarak benzetilmektedir. Son derecede kahraman ve cesur bir kişi olan Hz. Yuşa aynı zamanda çok iyi bir savaşçıdır.

 Hz. Yuşa Peygamber'in tam olarak adı Kur'an-ı Kerim'de geçmemektedir. Fakat Kur'an-ı Kerim'de geçen Hz. Musa'nın kıssalarından Hz. Yuşa'dan bir kısımda bahsedilmektedir. Aynı zamanda Musevi kutsal kitabı olan Tevrat kitabında da adı geçmektedir.

 Hz. Yuşa'nın Mucizeleri Nelerdir?

 Hz. Yuşa'nın en önemli mucizeleri arasında Ürdün nehrinin yarılması olarak bilinmektedir. Kenan topraklarını fethetmek için Ürdün'e gelen ve Ürdün nehrinden geçmek zorunda olan ordusu için Ürdün nehrini yarmıştır. Hz. Yuşa'nın bir diğer mucizesi ise melekler tarafından desteklenmesidir. Aynı zamanda Hz. Yuşa peygamber meleklerle de konuştuğu bilinmektedir. Kendi ordusu görünmez ordular olan melekler tarafından desteklenmiş olarak bilinir.