İmanın Şartları Nelerdir, Kaç Tanedir? İmanın Şartı Kaçtır, Neden Bilinmesi Gerekir?

İmanın Şartları Nelerdir, Kaç Tanedir? İmanın Şartı Kaçtır, Neden Bilinmesi Gerekir?

İmanın Şartları Nelerdir, Kaç Tanedir? İmanın Şartı Kaçtır, Neden Bilinmesi Gerekir?

İslam dininde en önemli dinin varlık sebebi iman olarak kabul edilmektedir. İmanın varlığı ve bir kişinin kalp ve dil ile iman ettiğini söylemesi Müslüman olmasının göstergesi olarak kabul edilmektedir. İman etmek ise kendi içinde bazı şartları olan bir ibadettir. İmanın şartları Allahu Teala tarafından belirlenen ve bir tanesi eksik olduğunda imanın yokluğuna hüküm verilebilen çok önemli iman gerekleri olmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

  İmanın Şartları Nelerdir? 

 Bir Müslümanın iman edebilmesi için ve imanının varlığını kabul edebilmesi için imanın şartlarını bilmesi inanması ve bu şartlar hakkında hiçbir şekilde şüphe etmemesi gerekmektedir. Bu şartlar ve iman esasları şunlardır;

  •  Allah’ın (C. C) varlığına ve birliğine iman etmek
  •  Allah’ın meleklerine iman etmek
  •  ​​​​​​Allah’ın indirdiği kitaplara iman etmek
  •  Allah’ın gönderdiği peygamberlerine iman etmek
  •  Ahiret gününe iman etmek

 Kadere iman etmek imanın esaslarındandır. Tüm bunlara iman etmeyen iman etmiş sayılmamaktadır.

 İmanın Şartları Kaçtır? Neden Bilinmesi Gerekir?

 İmanın şartları 6 tanedir. Bu şartlar Allahu Teala tarafından iman etmek için şart koşulmuş ve iman etmek isteyen herkesin bu esaslara da iman etmesi gerektiği belirtilmiştir. İmanın şartlarının bilinmesi iman etmek ve iman üzere yaşayarak iman üzere ölmek için önemlidir. İslam dininde imanı şartları inanmanın gereğini ortaya koyduğu için iman etmek için gereklidir.

 Allah’ın varlığına ve birliğine inanan kişi onun her şeyi yaratan tek yaratıcı olduğuna da iman etmektedir. Ve bu temel üzere Allahu Teala’nın gönderdiği peygamberlere, kitaplara ve görevlendirdiği meleklere de iman etmesi gerekir. Daha sonra tüm bu imanın karşılığını göreceği ahiret gününe ve o gün geldiğinde imanı sayesinde kurtulacağına da inanmak gerekmektedir. En son iman esası olan kadere iman ise içerisinde insanın yaşadığı her şeyin Allah’ın rızası ile olduğuna ve yaşadıklarının cüzi irade dışındakilerin Allah tarafından yazılan kadere bağlı olduğuna iman etmesi gerekmektedir.

 İman esaslarına sıkı sıkıya bağlı olan kişinin dünyada günahkar dahi olsa ahirette eninde sonunda cennete gideceği bildirilmektedir. Bu sebeple iman etmek her şeyden önce gelmektedir. İmanın şartlarını ve esaslarını iyi anlamak kalben ve dil ile iman etmek her Müslümanın görevi olmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı