hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Imran Khan kimdir, sağlık durumu nasıl?

  Imran Khan kimdir, sağlık durumu nasıl
  expand

  Pakistan’ın eski Başbakanı Imran Khan’a suikast girişimi düzenlendi. Bacağından yaralanan Khan’ın sağlık durumu merak konusu oldu. Peki, Pakistan eski Başbakanı Imran Khan kimdir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ülkesi Pakistan’da bir dönem başbakanlık görevinde bulunan Imran Khan saldırıya uğradı. Khan’a yönelik saldırının suikast girişimi olduğu iddia edildi.

  IMRAN KHAN SAĞLIK DURUMU NASIL?

  Yerel basında yer alan bilgilere göre olay bir suikast girişimiydi. Olaydan kısa bir süre sonra Imran Han konteynırdan kurşun geçirmez bir araca transfer edildi. Han'ın sağ bacağının bandajlandığı görüldü. Olayda ayrıca 4 kişi de yaralandı.

  IMRAN KHAN KİMDİR?

  Pakistanlı siyasetçi, eski kriket oyuncusu ve Bradford Üniversitesi'nin eski rektörü olan Imran  Khan, Pakistan’da başbakan olarak görev almıştı.

  1996 yılında Pakistan Adalet Hareketi'ni kurdu ve ilk başkanı oldu. Kasım 2002 yılından Ekim 2007'ye kadar Pakistan Ulusal Meclisinde Mianvali seçim bölgesinden milletvekili seçildi. 2013 yılındaki Pakistan parlamento seçimlerinde partisi ulusal mecliste 35 sandalye kazandı. GlobalPost gazetesi onu 2012'nin dokuz lideri sıralamasında üçüncü olarak gösterdi. Bir hayır işleri örgütü olan Asia Society tarafından İmran Han 2012 yılında Asya'da Yılın Adamı olarak seçildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Pakistan'da 25 Temmuz 2018 tarihinde yapılan genel seçimlerde liderliğini yaptığı Pakistan Adalet Hareketi kazandı. 18 Ağustos 2018 tarihinde Pakistan Başbakanı olarak göreve başladı.

  10 Nisan 2022'de mecliste yapılan güvensizlik oylamasında çoğunluk sınırı olan 172 oyun altında kalarak hükümet düştü ve başbakanlık görevinden alındı. Parlamentoda bir gensoru önergesi ile görevden alınan ilk başbakan oldu.

  22 Ağustos 2022'de, polisi ve yargıyı yakın yardımcısını tutuklamak ve işkence yapmakla suçlamasının ardından Pakistan polisi tarafından terörle mücadele yasaları uyarınca suçlandı.

  21 Ekim 2022'de, Pakistan Yüksek Seçim Komisyonu, Imran Khan'a yabancı ülkelerin liderlerinden ve temsilcilerinden aldığı resmi hediyeleri yasa dışı bir şekilde sattığı gerekçesiyle 5 yıl boyunca siyasi yasak getirdi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow