hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İskambil Kağıdı İsimleri: İskambil Kartlarının İsimleri Ve Anlamları...

  İskambil Kağıdı İsimleri: İskambil Kartlarının İsimleri Ve Anlamları...
  expand

  İskambil kartları neredeyse her evde bulunan ve oyun oynaması zevkli olan bir kart türüdür. Maliyetinin düşük olması, oyun çeşidinin fazla olması ve iskambil kartlarıyla oynanan oyunların insanlar tarafından çabuk kavranıyor oluşu sebebiyle de günümüzde eğlenceli vakit geçirmek amacıyla sıklıkla oynanmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Çok kişili oynanan iskambil oyunları boş zamanlarda bireylerin toplanıp vakit geçirmek amacıyla genellikle tercih ettiği bir oyun türüdür. Tek bir oynanışta bile kolaylıkla kavranıp oynamaya devam edilebilmektedir. İskambil kartlarıyla oynanan oyun sayısı birden fazladır ve bireyler bildikleri oyunlara göre kartları kullanabilmektedir. Oynanacak oyun türünün fazla olması da iskambil kağıtlarını cazip kılmaktadır.

  İskambil Kağıdı İsimleri: İskambil Kartlarının İsimleri ve Anlamları

  iskambil kağıtları bir deste içerisinde toplamda 52 adet olacak şekildedir. Bu 52 kağıt 4 adet bölüme ayrılmıştır. Bu bölümler kupa, sinek, maça ve karo adlı simgelerden oluşmaktadır. Bu simgelerin her birine toplamda 13 adet kağıt düşmektedir. Her bir simgeye 1 den 10 a kadar sayılar verilmiş ayrıca kız, vale ve papaz adlı simgeler de eklenmiştir.

  İskambil kartlarının üzerindeki simgelerin tarot kartlarından esinlenilerek oluşturulduğu bilinmektedir. Kupa simgesi tarottaki kupa kartlarından, maça simgesi tarottaki kılıç kartlarından, karo simgesi tarottaki tılsım kartlarından ve sinek simgesi ise tarottaki asa kartlarından oluşturulduğu söylenmektedir. İskambil kağıtlarının tarihi ise çok eskilere dayanmaktadır.

  İlk kez Marco Polo tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Sinek simgesindeki kartlar köylüleri, kupa simgesindeki kartlar yüksek statüdeki asil olan kişileri, maça simgesindeki kartlar orduyu ve karo simgesindeki kartlar ise orta sınıftan bireyleri temsil etmektedir.

  Sinek kartı ateş, maça kartları hava, kupa ve karo kartları ise toprak elementine ait oldukları bilinmektedir. Sinek kartı günlük hayatın rutinleri ve işçi kesimi, maça kartı olumsuz duyguları, kupa aşk ve arkadaşlık ilişkileri karo ise kişilerin kariyer ve çalışma yaşamlarına dair bilgiler vermektedir.

  İskambil Kağıdı İle Oynanan Oyunlar Nelerdir?

  İskambil kağıtlarıyla birden çok oyun oynanmaktadır. Bu oyunlar; Altmış altı, pis yedili, king, briç, papazkaçtı, dost kazığı, blöf, pişti ve yirmi bir adlı oyunlardır. Her bir oyun birbirinden zevkli ve eğlenceli vakit geçirmek açısından oldukça uygun olan oyunlardır. Günümüzde de birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

  Pişti Nasıl Oynanır?

  İskambil kağıtlarıyla oynanan pişti oyunu bu kağıtlarla en çok oynanan oyun türüdür. Eşli de oynanabilmektedir. Oyunun kuralı kişinin elinde bulunan kağıtlardan 3 kere aynı olan kağıtların denk gelmesidir. 3 kere denk gelirse oyun bitmektedir.

  Oyun, masaya diğer rakipler tarafından atılan kartlarla oyuncunun attığı kartların aynı olması esasına dayanmaktadır. Ancak oyun bu şekilde hemen bitmemektedir. Oyunu bitiren kişi kağıtları toplayıp tekrar diğer oyunculara dağıtarak oyunu devam ettirmektedir. Pişti oyunu en az iki kişi en çok dört kişi ile oynanan bir oyundur.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow