hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İslam alemi için Miraç Kandili önemi nedir? Miraç Kandili anlamı... Miraç ne demek?

  İslam alemi için Miraç Kandili önemi nedir Miraç Kandili anlamı... Miraç ne demek
  expand

  Miraç Kandili İslam alemi açısından oldukça önemli dini günler arasında bulunuyor. Peki, tam olarak Miraç Kandili ne demek? Diyanet Miraç Kandili anlamı ve önemi nedir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İslam peygamberinin önemli yolculuğu her yıl çeşitli ibadetlerle anılmaya devam ediyor. Bu mübarek gecede eller semaya açılırken birçok kişi ibadetlerini yapıyor. İşte İslam dünyası ve Müslümanlar için Miraç Kandili’nin önemi…

  MİRAÇ KANDİLİ ANLAMI NEDİR, MİRAÇ KANDİLİ NE DEMEK?

  Miraç kelime olarak “Yükselmek – Göğe Yükselmek” anlamını taşır. Miraç Kandili, peygamberin Mirac’a yükseldiği gecenin idrak edildiği gün olarak biliniyor. Peygamberin Mirac’a yükseldiği kutsal günle ilgili Diyanet’ten yapılan açıklamalar ise şöyle; Miraç, Mekke döneminde, risaletin zor zamanlarında, Sevgili Peygamberimizin, bir gece, Mescidi Haramdan Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptığı ve Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa ettiği hikmet yüklü yolculuğu ifade etmektedir.

  Bu gece, Kur’an-ı Kerimde; “ Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescidi Haramdan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescidi Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz o, layıkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” şeklinde beyan edilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeryüzünün iki mübarek mabedi olan, Mescid-i Harâm ve Mescid-i Aksâ’dan göklere uzanan bu kutlu yolculuk, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan büyük bir ufuk, Allah’ın rahmetine, azametine ve kudretine görkemli bir şahitlik, varlığın özüne ve anlamına yapılan ciddi ve samimi bir yolculuktur.

  DİYANET 2024 MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN?

  Diyanet’in dini günler takviminde yayınladığı bilgilere göre Receb ayının 26. gecesinde idrak edilecek olan kandil bu yıl 6 Şubat 2024 Salı gününe denk gelecek.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow