hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kadınlarla ilgili hadisler ve sözler... Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in kadınlar ile ilgili sözleri!

  Kadınlarla ilgili hadisler ve sözler... Peygamber efendimiz Hz. Muhammedin kadınlar ile ilgili sözleri
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Kadınlarla ilgili hadislerde İslam'da kadının önemi ve kıymeti anlatılmaktadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in kadınlar ile ilgili sözlerini bir araya getirdik. İşte Peygamberimizin kadınlarla ilgili hadisleri ve sözleri...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dinimizin kadına verdiği önemi apaçık gösteren ayet ve hadisler bulunmaktadır. İslam'da kadının yeri ve önemini anlatan Peygamberimizin kadınlar ile ilgili sözleri zaman zaman paylaşılıyor.

  KADINLARLA İLGİLİ HADİSLER VE SÖZLER

  "Ey insanlar! Kadınların haklarına riayet ediniz! Onlara şefkat ve sevgi ile muâmele ediniz! Onlar hakkında Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emâneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helâl edindiniz!" (Müslüm, Hac,147)

  "Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâh'tan korkunuz! Zira siz onları Allâh'ın bir emaneti olarak aldınız." (Sahih-i Müslim)

  "Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan)dır."

  "Eşlerinize yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, sakın onları dövmeyin ve onları incitecek çirkin sözler söylemeyin." (Ebu Davud, Nikak, 40-41)

  "Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olan (iyi davranan)dır. (Müslim, Birr 149)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Kadınlara ancak kerîm olanlar ikrâm ederler (değerli olanlar değer verirler); onlara kötülük edenler ise leîm (kötü) kişilerdir." (İbn Mace, Edeb 3; Ebû Davud, Edeb 6, Rikak 22, İ'tisam 3; Müslim, Akdiye 11)

  "Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allâh'tan korkunuz! Zîrâ siz onları Allâh'ın bir emaneti olarak aldınız."

  "Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır. Ve ben de ehline karşı en hayırlı olanınızım.

  Kadınlarla ilgili hadisler ve sözler... Peygamber efendimiz Hz. Muhammedin kadınlar ile ilgili sözleri"En güzel dünya nimeti, insanın sahip olabileceği nimetlerin en hayırlısı: Zikreden dil, şükreden kalp ve insanın iman doğrultusunda (Müslümanca) yaşamasına yardımcı olan kadındır." (Tirmizî, Birr 13)

  "Cennet annelerin ayakları altındadır." (Nesâî, Cihâd, 6)

  "Ey insanlar! Kadınlar hakkında Allâh'dan korkunuz! Sizin kadınlarınız üzerinde hakkınız vardır."

  Bir mü'min, erkek bir mü'mine kadına buğzetmesin. Çünkü onun bir huyunu beğenmezse başka bir huyunu beğenir. (Müslim, Radâ' 61, hadis no: 1469)

  "Kadınlar erkeklerin, diğer yarısıdır." (Ebu Davud, Tahanet,94; Tirmizi Tahanet 827)
  Kadınlarla ilgili hadisler ve sözler... Peygamber efendimiz Hz. Muhammedin kadınlar ile ilgili sözleri“Kadınlarınızla iyi geçinin; eğer onlardan hoşlanmadı iseniz bile!..Olabilir ki bir şey, sizin hoşunuza gitmez de, Allâh onda bir çok hayır takdîr etmiş bulunur."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Kadınlar hakkında birbirinize hayır tavsiye ediniz!”

  “Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir."

  "Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür."

  "Hanımını döven, Allah’a ve Resûlüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum."

  "Kadınlar erkeklerin, diğer yarısıdır."

  "Mü'min bir erkek, mü'min bir kadına kızıp darılmasın! Eğer onun bir huyundan hoşlanmazsa, öbüründen memnûn olabilir."
  Kadınlarla ilgili hadisler ve sözler... Peygamber efendimiz Hz. Muhammedin kadınlar ile ilgili sözleri"Ey insanlar! Kadınların haklarına riayet ediniz! Onlara şefkat ve sevgi ile muâmele ediniz! Onlar hakkında Allah'tan korkmanızı tavsiye ederim. Siz kadınları, Allah emâneti olarak aldınız; onların namuslarını ve iffetlerini Allah adına söz vererek helâl edindiniz!"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Kadınların haklarını yerine getirme husûsunda Allâh'tan korkunuz! Zira siz onları Allâh'ın bir emaneti olarak aldınız."

  "Sizin hayırlınız, kadınlarına hayırlı olandır."

  "Eşlerinize yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, sakın onları dövmeyin ve onları incitecek çirkin sözler söylemeyin."

  “Mü’minlerin îmân bakımından en olgunu ve en hayırlısı, hanımına karşı en hayırlı olanıdır.”
  Kadınlarla ilgili hadisler ve sözler... Peygamber efendimiz Hz. Muhammedin kadınlar ile ilgili sözleri"Kadınlar hakkında birbirinize hayır tavsiye ediniz!"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Mü'min bir erkek, mü'min bir kadına kızıp darılmasın! Eğer onun bir huyundan hoşlanmazsa, öbüründen memnûn olabilir."

  "Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister; çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veya teyzelerinizdir."

  "Sizin hayırlınız, eşine hayırlı olandır. Ben de eşime karşı sizin en hayırlınızın. Kadınlara ancak iyi insanlar iyi davranır; onlara karşı ancak kötü kişiler, ihanet eder."

  "Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür."

  "Hanımını döven, Allah'a ve Resûlüne asi olur. Kıyamette onun hasmı ben olurum."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow