hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kahverengi kokarca böceği nedir, insana zarar verir mi? Kahverengi kokarca böceğiyle ilgili bilgiler!

  Kahverengi kokarca böceği nedir, insana zarar verir mi Kahverengi kokarca böceğiyle ilgili bilgiler
  expand

  Kahverengi kokarca böceği, son yıllarda birçok bölgede tarım zararlısı olarak dikkat çekmiştir. Karadeniz'de fındık bahçelerine dadanıp, günde 30 kilometre yol kat ederek, yapraklarını yediği, suyunu emdiği bitkiye zarar veren 'kahverengi kokarca' adlı böcek türü, tehdit oluşturmayı sürdürüyor. Peki, Kahverengi kokarca böceği nedir, insana zarar verir mi? İşte kahverengi kokarca böceğiyle ilgili bilgiler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Son günlerde popülasyonu artan ve paniğe neden olan kahverengi kokarca böceği böcek ile ilgili aramalar hız kazandı. Öldürüldüğü zaman çok kötü bir koku yaymasıyla biline kahverengi böcekleri oldukça merak ediliyor. 2017 yılında Gürcistan sınırından ülkemize giriş yapan kahverengi kokarca artık ülkemize yerleşip, yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı.

  KAHVERENGİ KOKARCA BÖCEĞİ NEDİR?

  Kahverengi kokarca böceği, Halyomorpha halys ( Pentatomidae) familyasından Asya kökenli bir böcektir. Japonya, Kore Yarımadası, Tayvan ve Çin' özgü olan bir böcek türüdür. Kahverengi kokarca 1990'lardan itibaren özellikle ABD'nin doğu kesimlerine yayılmıştır. Kahverengi kokarca böceğinin larvaları ve yetişkinleri birçok tarımsal üründen ve yüzden fazla bitkiden beslenebilen bir hayvandır. Tehdit altında olduğunda ya da ezildiğinde kötü bir koku salgılar. Bu koku, kokarca böceğinin savunma mekanizmasıdır.

  Kahverengi kokarca böceği nedir, insana zarar verir mi Kahverengi kokarca böceğiyle ilgili bilgilerKaradeniz'de bitkilere dadanan 'kahverengi kokarca' adlı böcek türü başta fındık olmak üzere birçok bitki için tehdit oluşturuyor. 300'den fazla bitki türünde beslenebilen istilacı böceğin erginlerinin uzun mesafelere uçabilme yeteneğinde olması, yayılışını kolaylaştırıyor. Bu böcek önce bir bölgeyi, sonra genişleyerek tüm Türkiye’yi tarım aralarının tamamını tehdit ediyor. Kahverengi kokarca, insan sağlığı açısından bir tehlike oluşturmaz. Yaz mevsimi sonunda kışlamak için özellikle ev, depo gibi korunaklı alanları tercih ettiği için fiziki rahatsızlık oluşturmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow