hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kırkağaç’ın meşhur topalak yemeği tescillendi

  Kırkağaç’ın meşhur topalak yemeği tescillendi
  expand
  KAYNAKİHA

  Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde daha önce tescillenen Kırkağaç Kavunundan sonra ilçenin ünlü Topalak Yemeği de tescillendi. Topalak Yemeğine Türk Patent ve Marka kurumu tarafından Coğrafi İşaret belgesi verildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kırkağaç Kaymakamlığı tarafından yapılan başvurunun olumlu olarak kabul edilmesi ile tescil işlemi onaylanan Topalak Yemeği Kırkağaç’ın 2. tescilli ürünü oldu. 2008 yılında Kırkağaç Belediye Başkanlığı tarafından Kırkağaç Kavununa Coğrafi İşaret alınmıştı. Kırkağaç ilçesinin zengin bir mutfak kültürünün olduğunu belirten Kaymakam Zafer Oktay, “İlçemizde geleneksel yöntemlerle yapılmaya devam eden lezzetlerden biri olan Topalak Yemeğinin tescil edilmesi olumlu bir gelişmedir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından uzun süren araştırmalar sonucunda ilçemiz ile adı özdeşleşen Topalak Yemeğine Tescil belgesi verildi. Topalak yemeğinin Coğrafi Tescili ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu çalışmalarda emeği bulunan emekli AB Proje Koordinatörümüz Mustafa Tıpırtın’a da katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

  Kırkağaç Tarihi Gurme Şehri Kalkınma Derneği de son yıllarda düzenli olarak salı ve cuma günleri hazırladığı stant da bu yemeğin satışını yaparak Topalak Yemeğinin tanıtımında büyük rol oynadı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow