Korku Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Korku Karşısında Okunabilecek Dualar Nelerdir?

Korku Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Korku Karşısında Okunabilecek Dualar Nelerdir?

Korku Duası Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Korku Karşısında Okunabilecek Dualar Nelerdir?

İnsanların günlük yaşamda yaşadığı çeşitli duygular mevcuttur. Bu duygulardan bir tanesini korku, bir diğerini de endişe oluşturmaktadır. İnsanların duyguları içinde sayılan korku ile endişe yüksek hissiyatlı ve oldukça etkili olan duygulardır. Korku insani olan bir duygudur fakat bunun beraberinde insanları kişisel manada rahatsız etmektedir. Korku ve endişenin hissedildiği zamanlarda insanlar içlerini rahatlatacak bir duaya ihtiyaç duymaktadır. Korku duası kişileri oldukça rahatlatmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Korku Duası Nedir? 

 İnsanların genel itibari ile korktuklarında Allah'a sığınabilme, dua edebilme gibi bir mekanizmaları ortaya çıkmaktadır. Bunun beraberinde insanlar koltuklarında otururken kolay bir şekilde okuyacakları bir dua bulunmaktadır. Çok çeşitli dualar olmasının beraberinde bu dua genellikle tercih edilmektedir: Euzü bi-kelimatillahi't-tammeti min gadabihî ve ikâbihî ve şerri ibâdihî ve min hemezati'ş-şeyetîni en yahdûrun." şekline azılmaktadır. Bu duanın manası ise: "Allah'ın gazabına uğranmaktan, O'nun mevcut cezasından, kullarının kötülüğünden ve bana gelmelerinden dolayı Allah'ın tam sözcüklerine sığınırım." biçiminde ifade edilmektedir.

 Korkuyorken Hangi Dua Okunmalıdır?

 Korkarken ya da endişeliyken kişiler kendilerini oldukça kötü hissetmektedir. Bu duygudan kurtulabilmenin yollarını aramaktadır. Bunun başında, bahsedilen duygudan arınmanın önceliğinde dua etmek ve Allah'a sığınabilmek gelmektedir. İnsanlar dua edip bu korkularını hafifletebilmektedir. Bu dualara örnek olarak Nas suresi ile Felak suresi verilebilmektedir. Bununla birlikte Fatiha suresi de okunabilmektedir. İnsanlar özellikle de gece korkuyor ise uyumadan Nas ve Felak suresini okuyarak uyumaları, uykularında korkmamalarını sağlamaktadır. Nas ve Felak sureleri, kişilerin başına gelebilecek her çeşit kötülükten korunabilmesi amacı ile okunan surelerdendir. Nas sözcüğü "insanlar" manasına gelirken, Felak sözcüğü ise "sabah aydınlığı" anlamına gelmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Nas Suresinin Arapça Okunuşu Nasıldır?

 Nas suresini Arapça okunuşu şu şekilde ifade edilmektedir:

Kul e'ûzü birabbinnâs

Melikinnâs

İlâhinnâs

Min şerrilvesvâsilhannâs

Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi

Minelcinneti vennâs

Biçiminde olmaktadır.

 Felak Suresinin Arapça Okunuşu Nasıldır?

 Felak suresinin Arapça okunuşu şu şekilde olmaktadır:

Kul e'ûzü birabbil felak

Min şerri mâ halak

Ve min şerri ğasikın izâ vekab

Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad

Ve min şerri hâsidin izâ hased

Biçiminde ifade edilmektedir.

 Felak ve Nas Surelerinin Türkçe Anlamı Nasıldır?

 Felak ve Nas surelerinin konusu genel itibari ile insanların başlarına gelecek olan bütün kötülüklere karşı Allah'a sığınabilmek ve Allah'ın yarattıklarının kötülüğünden kişileri korumasını istemektir. Gerek kötü kalpli olan cinlerden, gerek şeytandan gerekse de haset etmekte olan insanlar için yalnızca Allah'a sığınmak gerektiği anlatılmaktadır. Bunun sebebi, yeryüzünü ve gökyüzünü, ikisi arasında kala her şey Allah tarafından yaratılmıştır. Allah bir tanedir ve tektir. Bütün kötülüklerden insanları koruyan da yalnızca Allah'tır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Nas ve Felak Surelerini Okumanın Faydaları Nelerdir?

 Her iki sure de insanlara sinsi bir şekilde vesvese verebilen şeytanın, şerre sürükleyen cinlerin ve insanların kötülüğünden korunabilmek amacı ile sadece Allah’a sığınmak gerektiğini söylemektedir. İnsanları yaratan Allah, ayrıca insanları sürekli olarak gözlemektedir ve korumaktadır. İnsan kendisini yalnız, kimi zamanlarda çaresiz hissettiğinde veya vesveselere kapılmış olduğunda da bu sureleri Türkçe veya Arapça olarak okuyabilmektedir.

 

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber