hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kos'taki depremde hasar gördü... O cami kaderine terk edildi

  Kostaki depremde hasar gördü... O cami kaderine terk edildi
  expand
  KAYNAKReha Erus / CNN TÜRK

  Yunanistan'ın Kos Adası'nda geçtiğimiz yıl meydana gelen depreminde büyük hasar gören Defterdar İbrahim Efendi Cami kaderine terk edildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Geçtiğimiz yıl 21 Temmuz’da merkez üssü Yunanistan'ın Kos Adası (İstanköy) olan Rihter ölçeğine göre 6.3 büyüklüğündeki depremde büyük hasar gören Defterdar İbrahim İbrahim Efendi Camii kaderine terk edildi.

  Gece 01.31 sularında meydana gelen depremde Kos’ta bazı tarihi binalar da hasar görmüş iki kişi hayatını kaybetmişti. Adanın merkezindeki Platani köyünde bulunan cami, 1724 yılında Defterdar İbrahim Efendi tarafından yaptırılmıştı.

  Kos'ta hasar büyük

  Turistik bölgedeki caminin enkazları kaldırıldıktan sonra diğer tarihi kale ve surlar gibi koruma altına alınması gerekiyordu ancak cami için restorasyon çalışmaları başlatılmadı. Kos yetkilileri Defterdar İbrahim Efendi Caminin kaderi ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

  Depremde Sinan Kurtoğlu adlı bir kişi başına isabet eden tarihi taş sonrası yaşamını yitirmişti. Aynı deprem Bodrum’da da hasara yol açmış depremin neden olduğu tsunami yüzünden bazı balıkçı tekneleri batmış evlerin duvarları çatlamıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow