hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kur'an-ı Kerim'de Geçen Erkek İsimleri Nelerdir? Dini Erkek İsimleri Ve Anlamları...

  Kuran-ı Kerimde Geçen Erkek İsimleri Nelerdir Dini Erkek İsimleri Ve Anlamları...
  expand

  114 sureden oluşan Kuran'ı Kerim'de birçok erkek ismi geçmektedir. Çoğu Arapça ve İbranice kökenli olan bu isimlerden bazıları Esma-i Hüsna'da yer alır. Çocuklarına Kuran'ı Kerimden bir isim vermek isteyen aileler, anlamlarına bakarak bu isimlerden birini seçebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuran'ı Kerim'de Geçen Erkek İsimleri Nelerdir? 

  1- Ali: 

   Allah'ın güzel isimlerinden biri olan Ali adının iki farklı anlamı vardır. Ali isminin ilk anlamı yüce, üstün ve izzet sahibi olandır. Ali ismi aynı zamanda meşhur demektir. 

   2- Aziz: 

   Kuran'ı Kerimde geçen isimlerden biri olan Aziz, küçük, büyük tüm günahlardan uzak duran, takva sahibi ve değerli manasına gelir. 

   3- Samet: 

   Ülkemizde yaklaşık 110 bin kişi Samet ismini taşıyor. Samet yüce, ulu, hiçbir şeye ihtiyaç duymayan demektir. 

   4- Ekrem: 

   Ekrem ismi, ''İkram'' kelimesi ile aynı kökten türemiştir. Bol bol nimet veren, karşılıksız rızıklandıran, en cömert anlamına gelen Ekrem, erkek çocuklarına verilebilecek isimler arasında yer alıyor.

   5- Halim: 

   Halim, kolay kolay öfkelenmeyen, yumuşak huylu ve sakin anlamına gelir. Ülkemizde yaklaşık 15 bin kişi Halim ismini taşıyor. Bu isimden türetilmiş olan Halime ismi ise, ülkemizde kız çocuklarına verilen popüler isimlerden biridir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   6- Hamid: 

   Kuran'ı Kerim'de geçen Hamid ismi, davranışları ve sözleriyle övgüyü hak eden manasına gelir. İsmin ''Hamit'' şeklinde kullanımı da yaygındır. 

   7- Muhammed: 

   Peygamber efendimizin ismi Muhammed, Kuran'ı Kerimin birçok suresinde geçer. Toplam 38 ayetten oluşan Muhammed Suresi ise Kuran'ın 47. suresidir. Muhammed, hem Allah tarafından elçi olarak gönderilmiş olan hem de övülen anlamına gelir. 

   8- Metin: 

   Zariyat Suresinin 56. ayetinde geçen Metin ismi, kararlı, dayanıklı ve sebatkar anlamına gelir. Ülkemizde yaklaşık 170 bin kişi Metin ismini taşımaktadır. 

   9- Kadir: 

   Her şeye gücü yeten, mutlak kudret sahibi anlamına gelen Kadir, Allah'ın 99 isminden biridir. Bu isim ülkemizde ''Abdülkadir'' olarak da kullanılır. Abdülkadir ismi ise, her şeye gücü yeten Allah'ın kulu manasına gelir. 

   10- Melik: 

   Mutlu, bahtiyar ve sevinçli kelimeleriyle eş anlamlı olan Melik, aynı zamanda mülk sahibi ve hükümdar manasına gelir. 

   Dini Erkek İsimleri ve Anlamları 

   1- Abdullah: 

   Ülkemizde en çok kullanılan 22. isim olan Abdullah, Abd ve Allah kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur. Abd kul anlamına gelirken Abdullah da Allah'ın kulu demektir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   2- Abdülfettah: 

   Hem ülkemizde, hem de İran, Irak ve Afganistan gibi diğer İslam ülkelerinde erkek çocuklarına verilen isimlerden biri olan Abdülfettah, fetheden, zafer kazanan, güçlü ve muzaffer anlamına gelir. 

   3- Ahmet: 

   Muhammet isminden türetilmiş olan Ahmet ismi ülkemizde en çok kullanılan 5 erkek isminden biridir. Yaklaşık 900.000 kişinin kullandığı Ahmet ismi Muhammed ismiyle aynı anlama gelir ve övgüye layık olan demektir. 

   Erkek çocuklarına verilen diğer dini isimler ise şunlardır:

   1- Kerim 2- Vahap 3- Rauf 4- Murtaza 5- Veli 

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow