hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kurandan Ayetler Ve Anlamları Nelerdir? Kuran-I Kerim'de Kurandan Tasvir Eden Anlamları Nelerdir?

  Kurandan Ayetler Ve Anlamları Nelerdir Kuran-I Kerimde Kurandan Tasvir Eden Anlamları Nelerdir
  expand

  İslamiyet'in kutsal kitabı olan Kuran-ı Kerim'de pek çok ayette bizzat Kuran hakkında bilgi verilmektedir. Kuran; Allah tarafından Cebrail vasıtasıyla Hz. Muhammed'e vahiyler şeklinde indirilmiş kutsal bir kitaptır. Kuran peygamberi Hz. Muhammed (s.a.v) ve aracılık etmekle görevlendirilen Cebrail de bir melektir. İslam inancına göre Kuran; Hz. Muhammed'in gerçek ve son peygamber olduğunu kanıtlayan en büyük mucizedir. Müslüman'ın da uyması gereken kuralları, ibadet şekillerini ihtiva eden kutsal bir rehber kitaptır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kur’an'dan Ayetler ve Anlamları Nelerdir?

   Bilindiği üzere vahiy, Allah'ın dilediği emir, bilgi ve hükümleri peygamberine yine bazen melekleri vasıtasıyla bildirmesini anlatan bir teolojik terimdir. Müslümanların kutsal kitabı olan "Kuran'ın" okuma manasına gelen "kara'e" kökünden geldiği düşünülmektedir. Çünkü Kuran' da çok kez ikra, yani oku emri yer almaktadır. Kuran, "ikra" oku emri ile başlamaktadır. Çünkü Kuran-ı Kerim; insanların okuyup anlamasını ve bu çerçevede iman ederek güzel amellerde bulunmalarını emretmektedir.

   Kuran'ın Bakara Suresi'nin 2/ 185 Ayet ve 97/1 Ayetlerinde Hz. Muhammed'e peygamberlik verilmesi ve kendisine inanıp ilk iman eden Müslüman hakkında bilgiler vermektedir. Buna göre Hz. Muhammed'e 40 yaşında iken yani 610 yılının 27.gecesinde Kuran inmeye başlamıştır. Eşi Hz. Hatice ise Hz. Muhammed'e peygamberlik görevinin verildiğini anlayıp ona iman ederek Müslüman olan ilk insandır. Böylece ilk Müslüman kişinin de bir kadın olduğu görülmektedir. Kuran'ın "El-Kassas Suresi 28/86. Ayetlerinde" ise Hz. Muhammed'in kendisinin bir peygamberlik beklentisi içinde olmadığı anlatılmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Kur’an-ı Kerim'de Kurandan Tasvir Eden Anlamları nelerdir?

   Kuran-ı Kerim' de, pek çok ayette Kuran hakkında bilgiler verilmektedir. Kur’an'ın anlatıldığı bu ayetlerin yanında sayısız hadis de bulunmaktadır. Kuran ile ilgili ayetlerden bazıları aşağıdadır:

  Kadir Suresinde Kuran-ı Kerim'in Kadir gecesinde indirildiği bildirilmektedir. Kadir gecesinin değeri, hikmeti ve bin aydan daha hayırlı bir gece olduğu vurgulanmaktadır.

  Kuran'ın ramazan ayında indiği de Bakara Suresi' nin 2/185. Ayetlerinde geçmektedir.

  Duha Suresi 3/4 ayetlerinde ( Peygambere bir süre vahiy kesildikten sonra nazil olmuştur ) Allah peygamberini teselli ederek "...Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı...Ve kesinlikle senin için sonu önünden daha hayırlıdır..." buyurmuştur.

  Maide Suresi'nin 5/3. Ayetlerinde ise Allah'u Teala şöyle buyurmaktadır:"...Bugün size dininizi tamamladım..."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow