Kurban Çeşitleri Nelerdir? İslam'da Kaç Çeşit Kurbanlık Vardır?

Kurban Çeşitleri Nelerdir? İslam'da Kaç Çeşit Kurbanlık Vardır?

Kurban Çeşitleri Nelerdir? İslam'da Kaç Çeşit Kurbanlık Vardır?

Kurban, Müslümanların bir emri yerine getirmek ya da bir şey için kestikleri hayvanlardır. Kurban kesmek, bazı durumlarda farz bir ibadet olurken bazı durumlarda isteğe bağlı olarak kesilmektedir. Kurban kesmek için farklı niyetler esas alınır. Bu niyetler aslında kurbanın çeşidini belirler. Her ne kadar çoğu kişinin aklına kurban denilince Kurban Bayramı'nda kesilen kurban gelse de aslında kurbanın farklı çeşitleri vardır. Kurban çeşitlerini iyi bilmek amacına daha uygun ve doğru kurban kesmek açısından önemlidir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Kurban Çeşitleri Nelerdir?

 Bir çiftlik hayvanının kesilmesi kurban olarak adlandırılır. Tabi ki bu hayvanın kesilmesinin kurban sayılması için niyet çok önemlidir. Eğer ki kesim öncesi ya da esnası kurbanı kesmek amacı belli edilmezse doğru bir kurban kesmek olmaz. Kurbanlar da farklı çeşitlere ayrılır.

 Bunlardan en çok bilineni ve maddi gücü yeterli olan, aklı yerinde olan, erişkin kişilere farz olanı Kurban Bayramı'nda kesilen kurbandır. Bu kurban Allah rızası için kesilir ve etinden kurban sahibi yiyebilir. Ancak 3'te 1'ini dağıtmak durumundadır. Bir diğer çok bilinen ve isteğe bağlı olarak kesilen kurban çeşidi ise adak kurbanıdır. Adak kurbanı, bir istek ya da Allah'a dinen faydalı olacak bir konuda söz verme durumunda kesilir. Adak kurbanı istenilen durumun gerçekleşmesi durumunda kişinin boynuna borç olur ve en kısa zamanda kurbanı kesmesi gerekir. Adak kurbanı etini, adak sahibi ve ailesinden olan kişiler yiyemez.

 Akika kurbanı herkes tarafından bilinmese de yeni doğan çocuklar için şükür amaçlı kesilir. Kurban etinden anne ve baba dahil herkes yiyebilir. Bir başka kurban ise şükür kurbanıdır. Yine yaygın olarak bilinen şükür kurbanı, Hac ve Umre esnasında da kesilir. Ayrıca bir isteğin gerçekleşmesi halinde Allah'a şükretmek amacıyla kesilen kurbana verilen isimdir.

 İslam'da Kaç Çeşit Kurbanlık Vardır?

 İslam'da 4 çeşit kurban bulunmaktadır. Bunlardan ilki Kurban Bayramı'nda kesilen ve farz olan kurbandır. Diğerleri ise isteğe bağlı olarak kesilen şükür, akika ve adak kurbanlarıdır. Bu kurban çeşitleri ise kurbanı kesme amacının gerçekleşmesi halinde kişinin borcu duruma gelir ve mutlaka kesmesi gerekir.