hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kurban keserken nelere dikkat etmek gerekir? Kurban nasıl kesilir?

  Kurban keserken nelere dikkat etmek gerekir Kurban nasıl kesilir
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Diyanet İşleri Başkanlığı kurban kesimi esnasında, öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususları paylaştı. Kurban ibadetini doğru bir şekilde gerçekleştirmek isteyen kişilerin bu hususları dikkate almaları gerekiyor. Peki, kurban keserken nelere dikkat etmek gerekir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kurban keserken nelere dikkat etmek gerekir? Kurban kesimi, dini vecibelerin yerine getirilmesi açısından önemlidir. Kesim işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Öncelikle, kurbanlık hayvanın sağlıklı ve uygun yaşta olması gerekmektedir. Kesim işlemi hijyenik koşullarda yapılmalı ve veteriner kontrolünden geçirilmiş alanlarda gerçekleştirilmelidir. Bıçak, kesim öncesinde iyice bilenmiş olmalıdır. Kesim işlemini yapacak kişinin tecrübeli ve dini kurallara uygun şekilde hareket etmesi gereklidir. Hayvanın strese girmemesi için hızlı ve acısız bir şekilde kesilmesi büyük önem taşır. Bu hususlar, kurban kesiminin sağlık ve dini açıdan doğru yapılmasını sağlar.

  KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

  Diyanet’in maddeler halinde verdiği uygun kurban kesimi şu şekilde:

  a) Usûlüne göre bir kesim yapmış olmak için hayvanın yemek ve nefes borularıyla, iki atardamarından en az birinin kesilmesi gerekir. Bu şekilde yapılan bir kesim sırasında, kanın akıp boşalmasını beklemeden hayvanın omuriliğinin hemen kesilmesi mekruhtur. Bu konuda etlik kesim ile kurbanlık kesim arasında bir fark yoktur.

  b) Hayvanın canı çıkmadan başının gövdesinden ayrılmamasına ve derisinin yüzülmesi gibi diğer işlemlere başlanmamasına özen gösterilmelidir.

  c) Kurban edilecek hayvana acı çektirilmemeli ve eziyet edilmemelidir. Bu nedenle hayvanlar ehil kişiler tarafından kesilmeli ve boğazlama işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  d) Çevre temizliği için gerekli tedbirler alınmalıdır.

  e) Hayvanların bir diğerinin kesimini görecek şekilde yan yana bulundurulmamalarına azami özen gösterilmelidir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow