hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Malta Köpeği Özellikleri Nelerdir? Malta Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

  Malta Köpeği Özellikleri Nelerdir Malta Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Günümüzde malta cinsi köpekler Maltiz is ile de bilinir. Neredeyse herkes tarafından bilinen ve sevilen bu köpekler genellikle oldukça küçüktür. Malta cinsi köpekler, yaklaşık olarak 2800 yıl öncesinde Malta’da ortaya çıkan bir süs köpeğidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Malta Köpeği Özellikleri Nelerdir?

  Malta köpeği cinsi, genel olarak yaklaşık 3 kg ağırlığında ve 13 cm yüksekliğinde de bir köpek cinsidir. Aynı zamanda uzun ve beyaz tüyleri olan ufak vücutlu ve sarkık kulaklı bir türdür. Genellikle canlı olan bu köpekler oldukça nazik görünüme sahip ve çok hareketlidir. Malta cinsi köpekler ise, genellikle çok sevecen köpeklerdir. Geçmişteki dönemlerde özellikle de zenginler ve aristokratlar tarafından talep gören bir ırktır. Maltese Terrieri cinsi köpekler ise, genellikle fiziksel özellikleri bakımından sırtında yere kadar uzanan bir ipeksi ve düz beyaz kürkü bulunan küçük ama sağlam yapıya sahip olan köpeklerdir. Aynı zamanda alt kürkleri de yoktur ve tüyleri dalgalı ya da kıvırcık değildir. Bu ırkın ipeksi ve parlak olan kürkü yaklaşık olan 22 cm'e kadar uzayabilir.

  Renkleri ise beyazdır ama açık fildişi renkleri olduğu kabul edilebilir. Uzun ve düşük kulaklarının yanı sıra kuyruğu da oldukça sık tüyler ile kaplıdır. Maltese Terrieri cinsi köpekler genellikle canlı, oyuncu, hayat dolu ve cıvıl cıvıl olan köpeklerdir. Sahibine karşı çok sevgi dolu, kibar ve de sadıktır. Bu köpekler ise çok zekidir. Aynı zamanda doğru bir şekilde ödüllendirilirse küçük bir takım numaralar da öğrenebilirler. Şüpheli durumlar karşısında da çok iyi bir alarm köpeği olabilir.

  Malta Köpeği Bakımı Nasıl Yapılır?

  Malta köpeklerinin bakımına çok dikkat edilmesi gerekir. Yumuşak ve de uzun kürkü olan bu köpeklerin ise, günlük olarak fırçalanması çok önemlidir. Gözleri ve ağız çevresi de genelde lekelenmeye karşı neredeyse her gün temizlenmelidir. Düzenli bir şekilde kuru şampuanlama yöntemi ile de yıkanabilir. Kulaklarının temiz tutulması gereken bu köpeklerin, düzenli olarak içerde uzayan tüylerinin kısaltılması gerekir. Bu cins köpeklerin başının üzerinde yer alan tüyler genellikle bir toka ile toplanmalıdır. Malta Terrieri cinsi köpekler, hemen hemen hiç tüy dökmez. Bu nedenle alerjik bünyeye sahip olan kişiler için uygun bir seçenek haline gelir. Bakımı çok kolay olan bu köpekler pek çok kişi tarafından çok sevilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow