hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mescid-İ Nebevi Nedir, Nerededir? Mescid-İ Nebevi'nin Özellikleri Nelerdir?

  Mescid-İ Nebevi Nedir, Nerededir Mescid-İ Nebevinin Özellikleri Nelerdir
  expand

  Nebevi kelime manası olarak Peygambere ait anlamına gelmektedir. Mesci-i Nebevi ise Peygamber mescidi olarak kullanılmaktadır. Mescid-i Nebevi hicretten sonra inşa edilen ve İslam alemi için önemli olan bir mescittir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Mescid-i Nebevi Nedir? 

   Mescid-i Nebevi anlamı Peygamber mescidi anlamına gelmekte olan ve hicretten sonra inşa edilerek Hz Peygamber ve arkadaşları tarafından yapılan bir mescittir.

   Mescid-i Nebevi Nerededir?

   Mescid-i Nebevi Hazreti Peygamber tarafından hicretten sonra Medine’ye inşa edilen bir mescittir. İslam alemi için önemli olmasının yanında Mescid-i Nebevi içerisinde Hazreti Peygamberin kabri şerifi burada bulunmaktadır.

   Mescid-i Nebevinin Özellikleri Nelerdir?

   Mescid-i Nebevi Hazreti Peygamber tarafından inşa edilmiş bir mescit olmasının yanında İslam alemi için önemli olmasının ve ziyaret edilmesinin nedenleri arasında Hazreti Peygamberin ve Hazreti Ömer ve Hazreti Ebubekir'in kabirlerinin de Mescid-i Nebevi'de bulunmasıdır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Hazreti Peygamberin hadislerinde Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa'nın önemi belirtilmemiş ve bu mescitlerde kılınan namazların diğer namazlardan daha hayırlı olduğu bildirilmiştir.

   Mescid-i Nebevi içerisinde Ravzai Mutahhara olarak bilinen aynı zamanda diğer adı Riyazul Cenne olarak anılan öenmli bir bölüm yer almaktadır.

   İslam aleminde Ravzai Mutahhara cennetten bir kısım olarak benzetilme yapılan bir bölümdür.

   Mescid-i Nebevi için hazreti peygamberin hadislerinde onu öldükten sonra ziyaret edenlerin Hazreti Peygamberi yaşarken de ziyaret edilmesi ile aynı olduğu konusundaki beyanlarından dolayı Müslümanlar için Mescid-i Nebevi ziyareti oldukça öenmli olmaktadır.

   Hac ziyaretini yapan Müslümanlar için hac vazifesini tamamladıktan sonra Hazreti Peygamberin huzuruna çıkmaları düşüncesiyle bu ameli uygulamak istemektedirler. Mescid-i Nebevi ilk başlarda inşa edildiğinden bu zamana kadar Mescid-i Nebevi için kullanılan alan 400 bin metrekarelik bir alan haline gelmiştir. Mescid-i Nebevi içerisinde Hücre-i Saadet olarak bulunan odada büyük İslam alimleri defnedilmiştir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow