hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mete İsminin Anlamı Nedir? Mete İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Mete İsminin Anlamı Nedir Mete İsmi Kuranda Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Mete, büyük bir Türk hükümdarının ismidir. Bu nedenle de halk tarafından çok sevilen yeni doğan erkek çocuklarına isim olarak düşünülür. Bu nedenle de anne ve baba adayları çocuklarına vermeden önce Mete ismi ile ilgili pek çok konu araştırılır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

    Mete İsminin Anlamı Nedir?

   Bebeğine isim arayışında olan anne ve babalar bu isimler hakkında bazı araştırmalar yapar. Bunun yanında ismin kelime anlamı, Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer alan açıklaması ve Kur’an’da yer alıp almaması da ebeveynlerin en dikkat ettiği konular arasında yer alır. Türkçe dil kökenine sahip olan Mete ismi, Büyük Hun İmparatoru ile ilişkilendirilir. Aynı zamanda bu ismin kelime anlamı ise “topraktan yapılmış olan ibrik” anlamına gelir. Mete’nin kelime anlamının dışında, çocuğun karakteri ile ilgili üzerine etkisi de çok merak ediliyor.

   Mete ismine sahip olan kişiler, durgun bir yaşam tarzından pek hoşlanmaz. Aynı zamanda sürekli yer değiştirmek ister. Bu kişilerin özgürlükçü düşünce tarzları işlerine de yansır. Bu nedenle de patronluk yapma ve kendi işlerini kurma eğilimine sahiptirler. Mete ismine sahip olan kişilerin, kendi ayakları üzerinde durma isteği vardır. Bu nedenle de erken yaşta kendi başına yaşamak isterler.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Mete İsmi Kur'an'da Geçer mi?

   Mete ismi, Kuran-ı Kerim’de yer almayan isimler arasında yer alır. Ama bu ismin çocuklara verilmesinde dini bakımdan herhangi bir sakınca bulunmaz. Bu isim yanına bir de ek alarak Metehan şeklinde de kullanılabilir.

   Mete İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

   Türkçe kökenli bir kelime olan Mete ismi, Türk Dil Kurumu sözlüğünde yer almaz. Bunun yanında kişi adları sözlüğünde "Büyük Türk Hun İmparatoru" şeklinde geçer. Bunun yanı sıra on kişinin yerini alacak bir yiğit olarak da tanımlanan bu ismin anlamı açıklanır. Mete ismini yeni doğacak bebeklerine koymak isteyen kişiler, bu ismin ne anlama geldiğini merak ediyor. Mete isminin diğer anlamı ise, topraktan yapılan emzikli testi olarak bilinen ibrik olarak belirtilir. Kuran-ı Kerim'de Mete ismi yer almaz.

   Mete isminin en önemli özellikleri arasında ise; çok enerjik olmaları ve uykuya düşkün oldukları bilinir. Sağlıklı ve çok evcimen bir yapıya sahip olan insanlar olarak da bilinirler. Maddi kaynaklarını her zaman çok iyi hesaplarlar. Aynı zamanda aşkı çok güzel yaşarlar. Mete ismini taşıyan kişiler, özgürlüklerine de çok düşkündürler. Özgürlükleri ile ilgili bazı katı çizgileri vardır ve kimsenin o sınırı geçilmesine izin vermezler.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow