hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Mevlid Kandili’nde kılınacak namazlar... Mevlid Kandili namazı saat kaçta kılınır?

  Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır, kaç rekat Mevlid Kandili’nde kılınacak namazlar... Mevlid Kandili namazı saat kaçta kılınır
  expand

  Müslüman alemi için dini açıdan büyük öneme sahip olan Mevlid Kandili yarın akşam (26 Eylül) dualarla, ibadetlerle idrak edilecek. Günahların affolunduğu, ibadetin her zamankinden daha fazla sevap kazandırdığı bu tarihlerde namaz en mühim ibadetlerden biridir. Peki, Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır, kaç rekat? Mevlid Kandili namazı saat kaçta kılınır? İşte Mevlid Kandili’nde kılınacak namazlar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mevlid Kandili namazı, idrak edilecek kandil vesilesiyle aranıyor. Kandil günleri ve geceleri Müslümanların Allah'a el açarak günahlarından af dilediği, dilek kapılarının açık olduğu mübarek tarihlerdir. Dinimizde kandil gecelerine mahsus bir ibadet şekli bulunmamaktadır. Bu özel gecelerde vakit namazları ve kaza namazlarının yanı sıra tesbih ve teyeccüd namazları kılmak tavsiye edilir. Ayrıca Mevlid Kandili'nde yapılacak ibadetler arasında bol bol dua okumak, tövbe ve istiğfarda bulunmak en hayırlısıdır.

  MEVLİD KANDİLİ NAMAZI NEDİR?

  Mevlid Kandili'nde kılınan tesbih namazı "Mevlid Kandili namazı" olarak adlandırılsa da bu namaz diğer kandillerde kılınan namazın aynısıdır. Hz. Muhammed'in (s.a.v.) amcasına tavsiye buyurduğu bu namaz, Mevlid Kandili'nde de kılınmakta ve kılan kişiye bolca sevap kazandırmaktadır. Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendub bir namazdır.

  KANDİL NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?

  Mevlid Kandili gecesi namazı akşam namazı ile yatsı namazı arasında kılınabileceği gibi gecenin ilerleyen saatlerinde de ifa edilebilir. Bunun için özel bir saat yoktur.

  MEVLİD KANDİLİ NAMAZI KAÇ REKATTIR?

  Diyanet İşleri Başkanlığı, tesbih namazının 4 rekat kılınacağını belirtmektedir. Resûl-i Ekrem (s.a.s.) amcası Abbas'a, "Bak amca, sana tam on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar." diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş; Hz. Abbas da bunu her gün yapamayız, deyince Hz. Peygamber, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının da yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, Tatavvu', 14; Tirmizî, Salât, 238).

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mevlid Kandili namazı nasıl kılınır, kaç rekat Mevlid Kandili’nde kılınacak namazlar... Mevlid Kandili namazı saat kaçta kılınırMEVLİD KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

  Mevlid Kandili namazı (Tesbih namazı) dört rekât olup şöyle kılınır:

  "Allah rızası için Tesbih namazı kılmaya" diye niyet edilerek namaza başlanır.

  Sübhâneke'den sonra 15 kere "Sübhânellâhi ve'l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denir.

  Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha "Sübhânellâhi ve'l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denilir.

  Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur.

  İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir.

  Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

  MEVLİD KANDİLİ TESBİH NAMAZI DUASI

  Mevlid Kandili gecesinde günahların affına vesîle olan tesbih namazı 4 rekat olarak kılınır. Kandil gecesi bu namazı kılabilmek için şu tesbihi ezbere bilmek gerekir.

  سُبْحَانَ اللهِ وَالْحَمْدُ ِللهِ وَلاَ اِلهَ اِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَكْبَرُ وَلاَ حَوْلَ وَلاَ قُوَّةَ اِلاَّ بِاللهِ الْعَلِىِّ الْعَظِيمِ

  "Sübhânallâhi vel-hamdü lillâhi ve lâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber. Ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil-aliyyil-azıym" Tesbih namazında her rekatte okunan tesbih adedi 75'dir. Dört rek'atte 300 tesbih okunmuş olur.

  KANDİL GECESİ 12 REKATLIK HACET NAMAZI NİYET EDİLİŞİ

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kandil gecesinde 12 rekatlık nafile hacet namazı kılınması öneriliyor. Nafile Hacet namazını Ayetel Kürsi ile kılabileceğiniz gibi Kadir Suresi ile de kılabilirsiniz. Kandil gecesi namazına şöyle niyet edilir: "Ya Rabbi , rıza-i şerifin için niyet eyledim namaza. Bu gece yedi kat gökleri ve bütün esrarını göstererek muhabbetin ile müşerref kıldığın sevgili Habibin Resul-i Zişan Efendimiz hürmetine ben aciz kulunu afv-ı ilahine , feyz-i ilahine , rıza-i ilahine mazhar eyle”

  HACET NAMAZI KILINIŞI

  Kandil gecesi nafile hacet namazının kılınışı iki rekatta bir selam vererek olur. Kandil gecesi hacet namazının Ayetel Kürsi ile kılınışının ayrıntılı tarifi şu şekilde;

  Hacet namazı 1. rekatta: Subhaneke + Fatiha + 3 Âyetel Kürsî / Hacet namazı 2. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas. Hacet namazı 2. Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü +salli +barik Hacet namazı 3. Rekâtta: Subhaneke + Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas. Hacet namazı 4. Rekâtta: Fatiha + Ihlâs + Felâk + Nas. Rekâtin sonunda: Ettehiyyâtü + Allahümme salli + Allahümme bârik +Rabbenâ duaları okunur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hacet namazını bu şekilde 12 rekata tamamlarsınız. Namazdan sonra;

  -4 Fatiha-i Şerife

  -100 defa ”SubhanAllahi ve’l-hamdü lillahi vela ilahe illahlahü vAllahü ekber. Vela havle vela guvvete illa billahi’l-aliyyil-aziym”
  -100 istiğfar-ı şerife

  -100 salavat-ı şerife okunup dua edilir.

  KADİR SURESİ İLE HACET NAMAZI NASIL KILINIR?

  Kadir suresiyle Hacet namazının kılınışı da şöyledir: 1. rekatta: 1 Fatiha, 3 kadir suresi ve İhlas suresi okunur, 2. rekatta: 1 Fatiha, 3 İhlas suresi, 3. rekatta : 1 Fatiha 3 Kadir suresi, 4. rekatta : 1 Fatiha 3 ihlası şerif okunur.

  Teheccüd (Gece) Namazı Nasıl Kılınır?

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow