Mevlid kandilinde çekilecek zikirler ve tesbihler! Mevlid kandili tespihleri!

Mevlid kandilinde çekilecek zikirler ve tesbihler! Mevlid kandili tespihleri!

Mevlid kandilinde çekilecek zikirler ve tesbihler Mevlid kandili tespihleri
expand

Mevlid Kandili ya da Veladet Kandili, İslam dininin peygamberi olan Muhammed bin Abdullah'ın doğum gecesi ve aynı zamanda hicri rebiülevvel ayının on ikinci gecesidir. Peki ama Mevlid Kandilinde hangi zikir ve tesbihler çekilir?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Mevlid Kandili 26 Eylül Salı günü idrak ediliyor. Müslümanlar tarafından Mevlid Kandili orucu merak konusu oldu. Kandil gecesi ibadetleri ve ziyaretlerine hazırlık yapmak isteyen İslam alemi Diyanet dini günler tarihlerini merak ediyorlar. Hicri takvime göre rebiyülevvel ayında idrak edilecek olan Mevlid Kandili hazırlıkları başladı. Peki ama Mevlid Kandili'nde çekilecek tesbihler ve zikirler neler? İşte Mevlid Kandili tesbihi...

Mevlid kandili tesbih ve zikirleri

Hz. Peygamber'e en kısa şekilde, "Allahümme salli alâ Muhammed" veya "Sallallahü aleyhi ve sellem" ya da "Allahümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve bârik ve sellim" diye salât-u selam getirilir.Salât-ü selam getirmek için belirli bir vakit ve sayı yoktur. Kişi dilediği zaman ve istediği miktarda salât-ü selam getirebilir. Salât-ü selam için besmele çekme zorunluluğu da yoktur.
 

"Lâ ilâe illallah", "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed", "Estağfirullah", "Sübhànallah", "Elhamdülillâh", "Allahu ekber", "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm", "Allah"

 

Mevlid Kandili'nde "Lâ ilâe illallah";

"Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed";

"Estağfirullah";

"Sübhànallah";

"Elhamdülillâh";

"Allahu ekber";

"Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm";

"Allah" zikirlerini çekmek büyük sevaptır.

Mevlid gecesinin manevi zenginliğinden faydalanmak için Hatm-i Enbiya da yapılabilir. Hatm-i Enbiya, mübarek gün ve gecelerde, evliyaullah ve tasavvuf ehli tarafından yapılır ve tavsiye edilir. Hazreti Âdem (a.s), Hazreti Eyyub (a.s) ve Hazreti Yunus (a.s) peygamberlerin okudukları ve Kur'an-ı Kerim'de geçen dualardır.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow