hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Miraç Kandili namazı kaç rekat, nasıl kılınır, okunacak dualar neler? Miraç Kandili namazı ne zaman kılınır?

  Miraç Kandili namazı kaç rekat, nasıl kılınır, okunacak dualar neler Miraç Kandili namazı ne zaman kılınır
  expand

  Miraç Kandili gecesinde namaz ve dua ibadetlerini yerine getirmek isteyenler tarafından Miraç Kandili namazı kaç rekat, nasıl kılınır? Miraç Kandili namazında okunacak dualar neler? Sorgulamaları mübarek gün vesilesiyle yapılıyor. İşte Miraç Kandili namazı ile ilgili detaylar...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Miraç Kandili bu yıl 6 Şubat 2024 tarihinde idrak edilecek. Kandil için az bir zaman kala Miraç Kandili namazı ile ilgili ayrıntılar araştırılmaya başlandı. Hz. Muhammed S.A.V'in amcasına tavsiye ettiği tesbih namazı, kandil gecelerinde kılınabilecek namazlar arasında yer alıyor. Diğer taraftan kandil gecelerinde nafile namazı kılınması tavsiye ediliyor.

  MİRAÇ KANDİLİ NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

  Dini geceler akşam ezanı ile başlayacağı için, Miraç Kandili namazı kılmak isteyenler akşam namazıyla birlikte ibadet etmeye başlanabilir.

  NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

  MİRAÇ KANDİLİ NAMAZI KAÇ REKAT KILINIR?

  Miraç Kandili'nde kılınması tavsiye edilen tesbih namazı 4 rekat kılınıyor. Miraç Kandili'nde kılınması tavsiye edilen nafile namazı ise 12 rekat kılınır.

  NAFİLE NAMAZI NASIL KILINIR?

  12 rekat olan nafile namazı, 2 rekatta bir selam verilerek kılınır.

  Namazın her rekatında Fatiha ve Kuran-ı Kerim'den bir sure okunarak kılınır. Her 2 rekatta bir selam verildikten sonra 100 kere 'Sübhanallahi ve`l hamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber' denilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  12 rekat namazın tamamı bittikten sonra 100'er defa tövbe istiğfar ve salavatlar getirilir.

  Miraç Kandili namazı kaç rekat, nasıl kılınır, okunacak dualar neler Miraç Kandili namazı ne zaman kılınırTESBİH NAMAZI NASIL KILINIR?

  Tesbih namazı dört rekât olup şöyle kılınır: “Allah rızası için tesbih namazı kılmaya” diye niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke’den sonra 15 kere “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denir.

  Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha “Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber” denilir. Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir.

  Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir. Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 30-31). Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmaz (Tahtâvî, Hâşiye, s. 361)

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow