hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Miraç Kandili ne zaman 2022 Diyanet? Bu yıl Miraç Kandili hangi gün, bugün mü?

  Miraç Kandili ne zaman 2022 Diyanet Bu yıl Miraç Kandili hangi gün, bugün mü
  expand

  2022 Miraç Kandili kapsamında eller semaya açılacak ve birçok kişi günü ibadet ederek geçirecek. Bu hafta Cuma hutbesininde de kandilin önemi anlatılacak. Peki, Miraç Kandili ne zaman 2022 Diyanet? Bu yıl Miraç Kandili bugün mü, yarın mı?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mübarek Miraç Kandili İslam alemi için önemli günler arasında yer alıyor. Kandil gecesinde ibadet edecek kişiler bu yıl kandilin hangi tarihe denk geldiğini araştırmayı sürdürüyor. İşte dini günler takviminde yer alan o detaylar…

  MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN 2022 DİYANET?

  Diyanet’in dini günler takviminde yayınladığı bilgilere göre Receb ayının 26. gecesinde idrak edilecek olan bu yıl 27 Şubat 2022 Pazar gününe denk gelecek.

  MİRAÇ KANDİLİ ÖNEMİ NEDİR?

  Miraç kelime olarak “Yükselmek – Göğe Yükselmek” anlamını taşır. Miraç Kandili, peygamberin Mirac’a yükseldiği gecenin idrak edildiği gün olarak biliniyor. Peygamberin Mirac’a yükseldiği kutsal günle ilgili Diyanet’ten yapılan açıklamalar ise şöyle; Miraç, Mekke döneminde, risaletin zor zamanlarında, Sevgili Peygamberimizin, bir gece, Mescidi Haramdan Mescid-i Aksa’ya, oradan da semaya yaptığı ve Yüce Yaratan’ın sonsuz kudretinin eserlerini temaşa ettiği hikmet yüklü yolculuğu ifade etmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu gece, Kur’an-ı Kerimde; “ Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu bir gece Mescidi Haramdan, çevresini bereketlendirdiğimiz Mescidi Aksa’ya götüren Allah’ın şanı ne yücedir. Hiç şüphesiz o, layıkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.” şeklinde beyan edilmektedir.

  Yeryüzünün iki mübarek mabedi olan, Mescid-i Harâm ve Mescid-i Aksâ’dan göklere uzanan bu kutlu yolculuk, Peygamberimizin şahsında insanlığın önüne açılan büyük bir ufuk, Allah’ın rahmetine, azametine ve kudretine görkemli bir şahitlik, varlığın özüne ve anlamına yapılan ciddi ve samimi bir yolculuktur.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow