Mübin Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Mübin Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Mübin Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Mübin Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

Mübin Suresi Türkçe, Arapça Okunuşu Ve Anlamı: Mübin Duası Faziletleri Ve Faydaları (Tefsir Ve Diyanet Meali Dinle)

İslam dininde Kur'an-ı Kerim içerisinde yer almayan fakat İslam âlimleri tarafından da okunması hayırlı görülmüş veya Kuran surelerinin başlıca ayetlerinden meydana gelen birçok dua bulunmaktadır. Mübin duası da bahsedilen dualardan birisidir. Borçluların ya da bir dileği olan kişilerin okumasının çok hayırlı olduğuna inanılan dualardan birisi de Mübin duasıdır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mübin Duası Nedir? 

 Borçların ödenebilmesi, maddi bakımdan rahata ermek, her çeşit sıkıntı ve derdin ortadan kalkmasını dilemek, kazalardan belalardan korunmak gibi niyetler ile okunabilen Mübin duası Kur'an-ı Kerim'de bulunan ve Yasin suresinde yer alan yedi ayetten meydana gelmektedir. Mübin duası özellikle de dileklerin ya da isteklerin kabulüne vesile olması ile bilinen dualar arasında yer almaktadır. Mübin duası faziletleri sebebiyle taleplerine kavuşmak isteyen kişilerin sık olarak okudukları dualar arasındadır.

 Mübin kelimesi Arapça kökenli olan bir sözcüktür. Gayet açık, parlak ve apaçık kelimeleri, Mübin kelimesinin Türkçe karşılığı olarak tanımı yapılmıştır. Mübin duası isteklerin kabul edilmesine vesile olabildiği İslam âlimleri tarafından rivayet edilen oldukça etkili bir duadır. Yasin suresi içinde geçen yedi tane ayetten meydana gelen bir duadır. Mübin duası bir bakıma Kur'an-ı Kerim ayeti olmaktadır. Bu sebeple bir hayli önemli ve çok faziletli bir duadır.

 Mübin Duasının Faydaları Nelerdir?

 Mübin duası genelde dileklerin kabulüne vesile olması şeklinde bilinse de pek çok fazileti bulunmaktadır. Borçlarını kolay bir şekilde ödemek, sıkıntılardan ya da sorunlardan kurtulmak, işlerinin düzene girmesini isteyen kişilerin Mübin duasını okumaları tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte belalardan, kazalardan, haksızlığa uğramaktan, mevcut vesveselerden kurtulmak için de sık sık okunmalıdır. Ayrıca Mübin duasını okuyarak hem maddi hem de manevi sıkıntılarından kurtulmak, aile içerisindeki huzura kavuşmak isteyen kişilerin de Mübin duasını okumaları özellikle kendileri için vesile olacaktır.

 Mübin Duasının Arapça Okunuşu Nasıldır?

 Mübin duasının Arapça okunuş şekli şu biçimde lmaktadır: "Sübhane'l-müneffisi an külli medyun. Sübhane'müferrici an külli mahzun. Sübhane'l-muhallisi an külli mescun. Sünhane'l-âlimi bi külli meknun. Sübhane men cealae hazainehu beyne'l-kâfi ve'n-nun. Fe iza kada emren fe innema yekulü lehı kün feyekun. Fa sübhanellezi bi yedihi melekutü külli şey'in ve ileyhi türceun." şeklinde okunmaktadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 Mübin Suresinin Türkçe Anlamı Nedir?

 Sırlar ile dolu olan Mübin suresinin en çok merak edilen Türkçe manası şu şekilde ifade edilmektedir: "Her borçlu kişiyi sıkıntısından kurtaran, her keder kişinin gönlünü sevindirebilen, her tutuklu kişiyi kurtaran, tüm gizli şeyleri bilebilen, tüm hazinelerini lahzada açabilecek bir duruma getirebilen, istediği şeye “ol” deyince anında oluveren, her şey yed-i kudretinde yer alan ve en sonunda da O’na döneceğimiz Cenab-ı Hakk’a hamdü senalar olsun. Tüm tesbih ve dualarımız yalnızca O’na mahsustur." biçiminde olmaktadır. Mübin suresinin Türkçe anlamında oldukça önemli detaylar saklı olmaktadır. Bu sebeple önemli bir suredir.