hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Müekked sünnet ne demek? Sünnet namaz nedir?

  Müekked sünnet ne demek Sünnet namaz nedir
  expand

  Müekked sünnet nedir? sorusu gündemde... Ramazan ayının başlangıcına saatler kala, teravih namazına dair bilgiler sorgulanıyor. Bu yıl ilk teravih namazı bu akşam (22 Mart 2023 Çarşamba) eda edilecek. Cemaat eşliğinde camilerde kılınan teravih namazıyla ilgili araştırma yapanlar müekked sünnet kelimesini araştırıyor. Peki ama müekked sünnet nedir?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Müekked sünnet namazı nedir? sorusu gündemde... İbni Âbidin, namaza niyeti anlatırken diyor ki, (Derin âlimlere göre, yalnız namaza niyet edilerek kılınan sünnet sahih olur. Çünkü, beş vakit namazın sünneti demek, Peygamber efendimizin kıldığı namaz demektir. Bu namazlara sünnet ismi sonradan verilmiştir.
   Muhammed (s.a.v.)'in devamlı şekilde işlediği fakat nadiren terk etmiş olduğu; vacip ya da farz olmayan amellerine sünnet-i müekkede denilir.

  Hanefîler’ce yapılan bir diğer ayırıma göre, Hz. Peygamber’in devamlı yaptığı ve sırf bağlayıcı olmadığını göstermek için nâdiren terkettiği fiillere sünnet-i müekkede adı verilir. Abdest alırken ağza ve burna su vermek, sabah namazının farzından önce iki rek‘at namaz kılmak gibi. Bu kısma giren sünnetleri yerine getiren sevabı hak eder, terkeden ise cezayı hak etmemekle beraber kınanma veya azarlanmaya müstahak olur. Taat türünden olup Resûlullah’ın bazan yapıp bazan terkettiği fiillere ise sünnet-i gayri müekkede, nâfile ya da müstehap denilir. İkindi ve yatsı namazlarının farzlarından önce kılınan dörder rek‘at namaz, pazartesi ve perşembe günleri tutulan oruç bu türe örnek verilebilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow