Müşahitlik nedir? Sandık müşahidi nasıl olunur, görevleri nelerdir?

Müşahitlik nedir? Sandık müşahidi nasıl olunur, görevleri nelerdir?

Müşahitlik nedir? Sandık müşahidi nasıl olunur, görevleri nelerdir?

Seçimlerde oy sayımını ve güvenliğini sağlayacak çeşitli görevliler olacak. Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimi öncesinde, müşahit görevleri ve nasıl müşahit olunacağı araştırılıyor. Peki, Müşahit nedir? Sandık müşahidi nasıl olunur, görevleri nelerdir? İşte müşahitlik ile ilgili bilgiler...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Seçmenler 28 Mayıs Pazar günü tekrar sandık başına giderek oy kullanacak. İkinci tur seçimler öncesinde müşahitlerin görevleri ve ücret alıp almadıkları da merak konusu oldu. 14 Mayıs'ta yapılan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Milletvekili Genel Seçimi'nde sandıklarda güvenliği sağlamak için müşahitler görev aldı.

MÜŞAHİTLİK NEDİR, NE DEMEK?

Müşahit, sandık işlemlerini takip etmek üzere, siyasi partilerin ve adayların kamu hizmetinden yasaklı olmayan ergin kişiler arasından belirlediği, oy kullanma, sayım-döküm, tasnif ve tutanakların tutulması işlemlerini takip eden yetkiliye denir.

MÜŞAHİT ÜCRETİ NE KADAR?

Müşahitlik resmi bir görev değildir ve tamamen gönüllülük esasına dayalıdır. Bu nedenle bir partinin gönüllü bir görevlisi olan müşahitler para almazlar.

MÜŞAHİT NASIL OLUNUR?

Müşahitler, siyasi partilerin ve bağımsız adayların belirleyip İlçe Seçim Kurulu’na sundukları liste üzerinden kura ile belirlenirler. Kura sırasına göre, önce asıl ardından da yedek üyeler belirlenir. Parti üyesi olmayan vatandaşların müşahit olabilmeleri için bağımsız platformlar tarafından da faaliyetler yürütülmekle birlikte, gönüllü müşahitlerin seçim günü görev yapabilmeleri için bir siyasi parti onaylı “Müşahit Görev Belgesi”ne sahip olmaları gerekir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Müşahitler, ilçe başkanlıklarından aldıkları “Müşahit Belgesi” (Gözlemci Belgesi) ile sandık çevresinde bulunabilirler. Müşahit belgelerinin ilçe seçim kurulu tarafından onaylanmasına gerek yoktur. Gerekirse geçerli bir kimlik belgesi ile birlikte ibraz edilir. Sandık kurulu üyeleri ve müşahitler, diğer müşahitlerin belgelerinin de kontrol edildiğinden emin olmalıdır.

MÜŞAHİTİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Müşahit (gözlemci) sandık kurulunun oluşturulması, oy kullanma, tasnif ve tutanakların tutulması işlemlerini takip eder, gerektiği yerlerde itiraz eder.

Herhangi bir aksaklıkta;

- Şikayet hakkını mutlaka kullanır.

- Şikayetinin reddi halinde;

- Bu şikayetini sandık kurulu tutanak defterine mutlaka işletir,

- Ret kararının bir örneğini alır,

- İlçe seçim kuruluna bu konuda mutlaka itirazda bulunur (veya müşahidi olduğu partinin itirazda bulunmasını sağlar).

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber