Nazmi Arıkan kimdir, neden, nasıl öldü? Nazmi Arıkan'ın katilinin ifadesi var mı?

Nazmi Arıkan kimdir, neden, nasıl öldü? Nazmi Arıkan'ın katilinin ifadesi var mı?

Nazmi Arıkan kimdir, neden, nasıl öldü? Nazmi Arıkan'ın katilinin ifadesi var mı?

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Kurucusu Nazmi Arıkan ve şoförü Şerif Eker çiftlik evinde öldürülmüş halde bulundu. Nazmi Arıkan'ın hayatı ölüm haberinin ardından gündeme geldi. Peki, Nazmi Arıkan kimdir, kaç yaşında, neden öldü? İşte, Nazmi Arıkan'ın hayatı ve biyografisi hakkında bilgiler…

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Kurucusu Nazmi Arıkan, Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki çiftliğinde ölü bulundu. İhbar üzerine çiftliğe savcı, jandarma ve sağlık ekipleri geldi. Sağlık ekibinin yaptığı incelemede Arıkan ve Eker’in bıçaklanarak öldürüldüğü belirlendi. 1996-1997 eğitim öğretim yılında Fen Bilimleri Merkezi Dershanesi’ni devralan 69 yaşındaki Arıkan, bir dönem MEF Dershanesi’nde öğretmenlik yapmıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği’ni okuyan Arıkan, eğitimin hemen her kademesinde yaklaşık 45 yıldan fazla süre bulunmuştu.

NAZMİ ARIKAN NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

30'a yakın çalışanının bulunduğu çiftlikte kendisine de müstakil bir ev yaptıran Arıkan, hafta sonları çiftlikte vaktini geçiriyordu. Arıkan, şoförü Şerif Eker ile birlikte bayramdan bir gün önce çiftliğe geldi.  Gece geç saatlerde veterineri ve şoförü Şerif Eker ile birlikte yemek yiyen Arıkan, saat 24.00 sularında uyumak için odasına çekildi. Veteriner çiftlikten ayrılırken şoförü Eker ise kendi odasına geçti. Ancak sabaha karşı eve giren kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, Arıkan ve Şerif Eker'i bıçaklayarak öldürüp evden ayrıldı. Ertesi gün Arıkan ve Eker'den haber alamaya çalışanları, çiftlik evine gitti. Arıkan ve şoförü Şerif Eker'i kanlar içinde bulan çalışanlar, durumu jandarmaya bildirdi. Olay yerine gelen jandarma olay yeri inceleme ve 112 Acil Sağlık ekipleri, Arıkan ile Eker'in defalarca bıçaklanarak öldürüldüğünü tespit etti.

NAZMİ ARIKAN'IN KATİLİ YAKALANDI MI?

Ünlü eğitimci Nazmi Arıkan cinayetinde yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Detayları CNN Türk İstihbarat Şefi Nihat Uludağ aktardı. Uludağ'ın değerlendirmeleri şöyle; "Eğitim camiasını gerçekten derinden sarsan bir cinayet bu. Eğitim camiasını üzen bir olaydı. Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı dün itibarıyla yoğun bir çalışma başlatmıştı. Ve Nazmi Arıkan ile şoförünü öldüren zanlı U.A. İstanbul Etiler'de gizlendiği adresinde kıskıvrak yakalandı. Gözaltına alınan zanlı Çanakkale'ye götürüldü ve şu an sorgulanıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Nazmi Arıkan, eğitim camiasında bilinen, tanınan önemli bir isim. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları'nın kurucusu ve eğitim camiasında da takdir ve saygı gören bir isimdi. Şoförüyle birlikte Çanakkale Gelibolu'daki çiftlik evine gitmişti. Orada bayram tatilini geçirmek istiyordu ama gece saat 24.00 sıralarında çiftliğine gelen bir katil zanlısı tarafından vahşice bıçaklanarak hem şoförü hem kendisi öldürülmüştü.

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı hemen bir çalışma başlattı ve katil zanlısının Çanakkale'ye otobüsle geldiği, daha sonra bir taksiye bindiği ve taksiyle de bu olay yeri çiftliğe geldiği ve gece 24.00 sıralarında çiftliğe girip bu vahşi cinayeti işledikten sonra yine aynı geldiği taksiye binerek olay yerinden kaçtığı tespit edildi. Yapılan kamera takiplerinden katil zanlısın İstanbul'a geldiği tespit edildi. Katil zanlısını taşıyan taksi şoförüne ulaşıldı. Katilin kimlik bilgilerine ulaşıldı ve İstanbul'daki adres tespit edildi. Dün gece itibarıyla U.A. İstanbul'da Etiler'de gizlendiği adresinden kıskıvrak gözaltına alındı. Çanakkale Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından da sorgulanıyor".

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

NAZMİ ARIKAN'I NEDEN ÖLDÜRDÜ?

Ön bir ifadesi var. Nazmi Arıkan ile katil zanlısı arasında dershane işletmeciliği konusunda daha önceden oluşan anlaşma olduğu ve daha sonra bu anlaşmanın bozulduğu ve katil zanlısı da bu anlaşmayı husumete dönüştürdü. Ve daha sonrasında bu noktaya geldiği yönünde bilgiler var. Tabi ayrıntılı bilgiler de bu soruşturmanın tamamlanmasının ardından ortaya çıkacak. Nazmi Arıkan'ın tanıdığı bir isim. İddiaya göre; tehdit alındığı bir yönünde bilgiler var.

NAZMİ ARIKAN KİMDİR?

16 Mart 1953’de Yozgat, Sorgun, Salur köyünde doğdu. Salur Köyü İlkokulu, Sorgun Ortaokulu, Tokat Öğretmen Okulu ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi. Bolu Erkek Öğretmen Okulunda bir yıl öğretmenlik yaptı. Bir dönem öğretmenlikten uzaklaştırıldı. Zorunlu olarak dershaneciliğe başladı. Dershanecilik yaparken İTÜ Makina Mühendisliği’nden de mezun oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Daha sonra 5 yıl bir fabrikanın genel müdürlüğünü yaptı. MEF dershanelerindeki 23 yıl öğretmenlik ve yöneticilik yaptıktan sonra 1996-1997 öğretim yılında Fen Bilimleri Merkezi Dershanesini devraldı. Tek şube olarak devraldığı dershaneyi 2004’e kadar geçen sürede 100 şubeli bir kuruma dönüştürdü. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları’nda görev yapan Kurtuluş ve Kazım adlarında iki çocuğu var. Ülke genelinde eğitime ilişkin 1500 den fazla konferans verdi.

 

Esnaf bıçaklamıştı; 66 günlük yaşam mücadelesini kaybetti

Esnaf bıçaklamıştı; 66 günlük yaşam mücadelesini kaybetti