Nereden nereye; Zekeriya Öz'ün hikayesi

Bir dönem Türkiye'nin en çok konuşulan savcısıydı; Zekeriya Öz. Onun hikayesi insanın aklına, 'Nereden nereye' sorusunu getiriyor. İşte hikayesi...Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak Bursa'da doğan, 1991'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Öz, Çine, Mutki ve Bigadiç'de görev yaptıktan sonra 2004'de İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na atandı.
12 Haziran 2007'de Ümraniye'de bir gecekonduda bulunan el bombalarıyla birlikte Ergenekon soruşturmasını başlattı. Dalga dalga operasyonlar yapıldı. Tehditler başlayınca, Başbakan'ın zırhlı makam aracı Öz'e tahsis edildi. 2011 yılına kadar, 4 yıl Ergenekon soruşturmasını yürüttü ve 8 ayrı iddianame hazırladı.
Sanıklar lehine olan delilleri karartıp, aralarında muvazzaf ve emekli üst düzey askerlerin de bulunduğu şüphelilerle ilgili sahte olduğu öne sürülen dijital delillere itibar etmekle suçlandı. 2011'de HSYK kararıyla özel yetkileri elinden alındı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili oldu.
Öz'ün ismi 17 Aralık 2013'de yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile yeniden gündeme geldi. İş adamı Rıza Sarraf, bakanlar Muammer Güler, Erdoğan Bayraktar ve Zafer Çağlayan'ın oğulları ile Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, iş adamı Ali Ağaoğlu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.
Operasyonun ardından önce İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın görevden alındı. Savcı Muammer Akkaş'ın yürüttüğü 2. dalga operasyon da krize neden oldu. Başbakan Erdoğan, Öz'ü suçladı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Öz için, "Şov yapıyor" dedi.
Öz'ün ailesiyle birlikte gittiği Dubai gezisi masraflarını, işadamı Ali Ağaoğlu'nun karşıladığı ve bir yılda 22 kez yurt dışına çıktığı iddiası ortalığı karıştırdı. Öz bu iddiaları yalanlayıp "Yolsuzluk soruşturmasına son vermesi için Başbakan Erdoğan'ın kendisine iki yargı mensubu gönderdiğini" öne sürdü.
17 Aralık soruşturmalarını yürüten ve HSYK kararıyla meslekten ihraç edilen savcı Zekeriya Öz hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç'in tutuklanmak üzere haklarında "yakalama kararı" verilmesi yönündeki talebini görüştü ve kabul etti. Yakalama kararının ardından Öz'ün yurtdışına kaçtığı belirtildi. Zekeriya Öz ve Celal Kara'nın 10 Ağustos günü Artvin üzerinden önce Gürcistan'a oradan da Ermenistan'a geçtikleri bildirildi.
Meslekten ihraç edildi. HSYK Genel Kurulu, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna imza atan ve aralarında Zekeriya Öz'ün de bulunduğu 4 savcı ile 1 hakimin, meslekten ihraçlarına yaptığı itirazı reddetti. Böylece, Öz'ün ihraç kararı kesinleşmiş oldu.
Zekeriya Öz, Türkiye'de olmasa da hakkında açılan davalar görülmeye devam ediyor.
Bir zamanların 'kendine en çok güvenen savcısı' Zekeriya Öz FETÖ nedeniyle Galatasaray üyeliğinden de çıkarıldı.
En son ise firari savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç hakkında kırmızı bülten çıkarılma kararı alındı.
Firari eski savcılar hakkında kırmızı bülten kararı
17 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığına ilişkin Yargıtay'da görülen davada, firari eski savcılar Öz, Kara ve Yüzgeç hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS