Öğle Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır? Öğle Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

A A

17.02.2021 - 01:56

Namaz İslam dinine mensup olan Müslümanlar için vazgeçilmez unsurlardandır. Hatta İslam dini içerisinde var olan ibadetlerin içerisinde namaz temel ibadet olarak sayılmaktadır. İslam dininin yegane unsuru yerindedir. Namaz gün içerisinde 5 vakit şeklinde kılınmaktadır.

Öğle Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır? Öğle Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

Bu namazlar: Sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazı olmaktadır. Sırası da normal vakitler gibi sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı şeklinde sıralanmaktadır. Bunun yanı sıra her namazdan sonra bir de tesbihat yapılmaktadır. Tesbihat farz olan bir ibadet olmasa da yapılması güzel olur.

Öğle Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Öğle namazı günün öğle saatinde kılınan bir namazdır. Bu namazın her namaz gibi kılınması Müslüman olan insanlara farz kılınmıştır. Öğle namazı toplam 10 tane rekattan meydana gelmektedir. Bu 10 rekat içinde 4 sünnet, 4 farz ve 2 tane de son sünnet bulunur. Sünnetlerin kılınması zorunlu değildir ancak kılınırsa namaz daha anlamlı, daha sevaplı ve daha güzel olmaktadır. Öğle namazından sonra bir de her namaz sonrasında olduğu gibi tesbihat yapılmaktadır. Öğle namazı tesbihatı için ilk olarak namaz bitirilip selam verilir. Sonrasında " Sübḥânallahi velḥamdü lillâhi ve lâilâhe illâllahü vallahü ekber ve lâ ḥavle ve lâ ḳuvvete illâ billâhi’l-ʿaliyyi’l-ʿaẓîm.” Ve Âyete’l-Kürsî okunur: “Bismillâhirraḥmânirraḥîm. Allahü lâ ilâhe illâ hüve’l-ḥayyü’l-ḳayyûm. Lâ te’ḫuẕühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fi’s-semâvâti ve mâ fi’l-arḍi. Menẕelleẕî yeşfeʿu ʿindehû illâ bi-iẕnih. Yâʿlemü mâ beyne eydîhim ve mâ ḫalfehüm ve lâ yuḥîṭûne bişey’in min-ʿilmihî illâ bimâ şâe. Vesiʿa kürsiyyühü’s-semâvâti ve’l-arḍi. Ve lâ yeûdühû ḥıfẓuhümâ ve hüve’l-ʿaliyyü’l-ʿaẓîm. " bu dua okunur. Bunun ardı sıra da 33 tane sübhanallah, 33 tane elhamdülillah ve 33 tane de allahuekber sözü söylenir. Tesbihat bu şekilde son bulur.

Öğle Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

Öğle namazı günün öğle saatlerinde kılınan bir vakit namazıdır. Bu namaz insanlar için farz olan, kılınması zorunlu kılınan namazlardan birisidir. Her namaz sonrasında yapıldığı gibi bu namaz sonrasında da tesbihat yapılması önemli ve güzeldir. Öğle namazı sonrası yapılan tesbihatın birçok da fazileti bulunur. Bu faziletler içerisinde en önemlisi öğle namazı sonrası tesbihat yapmak namazdan alacağımız sevabın kat kat artmasına vesile olmaktadır. Bunun yanı sıra bu tesbihat insanın iç huzurunu arttırmaktadır. Aynı zamanda da kişinin imanını arttırıcı, maneviyatını kuvvetlendirici bir etkisi de hali hazır da bulunur. Bu nedenler ile öğle namazı sonrası tesbihat yapmak ve yani bir nevi Allah'ı anmak çok kıymetli ve önemlidir. Namazını daha anlamlı kılmak isteyen herkesin yapması gerekir.

Öğle Namazı Sonrası Tesbihat Neden Yapılır?

Namaz Müslümanlar için iman ettikleri, inandıkları din olan İslamiyet için en değerli ve önemli ibadetlerden birisidir. Kişiler için aynı zamanda namaz kılmak dinin getirdiği bir zorunluluk da olmaktadır. Öğle namazı da bu zorunlu namazlardan birisidir. Öğle namazı sonrası tesbihat yapılması da büyük önem taşımaktadır. Tesbihat bir nevi Allah'ı anmaktadır. Tesbihat genel olarak yapılma nedeni namazın getireceği sevabı arttırmak ve Allah'ı daha çok anmış olmaktır. Bunun yanı sıra tesbihat insanın imanını arttıran ibadetlerden birisidir. İmanını kuvvetlendirmek amacı ile de insanlar tesbihat yapmaktadır.

Öğle Namazı Sonrası Tesbihatın Önemi

Yalnızca öğle namazı değil her namaz sonrasında yapılan tesbihat büyük önem taşımaktadır. Her namaz sonrasında farz olmasa da insanların tesbihat yapması gerekir. Bu sayede kıldıkları namazın da sevabı artacak ve daha çok Allah ile birlikte olmuş, Allah'ı anmış olacaklardır.