Oligark ne demek? Oligark ne anlama geliyor TDK, kime denir? Rus oligarkların ölümü..

Oligark ne demek? Oligark ne anlama geliyor TDK, kime denir? Rus oligarkların ölümü..

Oligark ne demek? Oligark ne anlama geliyor TDK, kime denir? Rus oligarkların ölümü..

Rusya Ukrayna arasında yaşanan gerilim sonrasında oligark kelimesi gündem oldu. Bu kelimeyi ilk kez duyanlar çeşitli kaynaklara göre oligark nedir? sorusuna yanıt arıyor. Son günlerde ise oligark kelimesi Rus oligarkların ölümü ile sık aranmaya başladı. Peki, oligark nedir, ne demek? Oligark ne anlama geliyor, kimlere deniliyor? İşte konuyla ilgili detaylar..

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile birlikte İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın geçtiğimiz aylarda Rusya'ya uygulamaya alacakları yaptırımları açıklamalarının ardından oligark kelimesi geçtiğimiz aylardan bu yana merak edilen kelimelerden oldu. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı ultra zengin Rus ‘oligark’ iş insanları da yaptırım listesine alındı. Öncelikle İngiltere ilk aşamada Putin’e yakın üç oligarkın bankalardaki milyarlarca dolarını dondurdu. Tüm Rus oligarklarının İngiltere bankalarında 800 milyar dolardan fazla birikimi olduğu değerlendiriliyor. 

RUS OLİGARKLARIN ÖLÜMÜ

Bir yandan da Putin'e yakınlığıyla bilinen Rus oligarkların şüpheli ölümleri sürüyor. İspanya'nın Girona şehrinde ailesiyle birlikte yaşayan Sergey Protosenya, kızı ve eşiyle birlikte ölü bulundu. Eski Kremlin ve Gazprombank yöneticisi milyarder Vladislav Avayev de Moskova'daki evinde hamile eşi ve kızıyla birlikte ölü bulunmuştu.  İspanyol basınında yer alan haberde, iki Rus oligarkın, aynı gün önce aile üyelerini öldürüp daha sonra intihar etmelerinin araştırıldığı kaydedildi.

Son olarak Rusya’nın Soçi kentinde Gazprom'a ait Krasyana Polyana kayak tesisinin yöneticisi Andrei Krukowski'nin uçurumdan düşerek öldüğü açıklandı. Rus medyası, Krukovski'nin bölgedeki antik "Aşipse" kalesine yürürken "talihsiz bir kaza geçirdiğini" yazdı. 37 yaşında hayatını kaybeden Krukowski'nin Rusya'daki büyük şirketlerde yöneticilik yaptığı ve 2012 yılında Soçi'deki Gazprom'a ait tesisin başına getirildiği ifade ediliyor. Gazprom şirketi ile ilişkisi olduğu düşünülen 6 Rus oligarkın son üç ay içinde şüpheli şekilde ölümü bilinmezliğini koruyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

GAZPROM NEDİR?

Gazprom, Rusya'nın en büyük şirketi ve dünyanın en fazla doğalgaz çıkaran kuruluşudur.

OLİGARK NEDİR, NE DEMEK?

Türkçe'ye Fransızcadan geçen kavram Yunanca "oligo-" (az, birkaç) ve "arkhein" (yönetmek) kelimelerinden oluşturulmuştur. Yönetimdeki grup siyasi, askerî, dinî veya finansal gruplar gibi ülkenin önde gelen gruplarından birisi olabilir.  Oligarşi, küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şeklidir. Oligarşinin üyesi ya da destekçisi olan kişi ya da grupları tanımlamak için "oligark" terimi kullanılır.

Oligark ne demek Oligark ne anlama geliyor TDK, kime denir Rus oligarkların ölümü..OLİGARK KİME DENİR?

Oligarkların tarihi eskiye dayanıyor. Fakat günümüzde bu sözcük çok daha özel bir anlam kazandı.  Oligark, oligarşik düzendeki yöneticilere verilen isimdir. Günümüzde oligark dendiği zaman Rusya'daki büyük şirketlerin sahipleri olan isimler kast edilmektedir. Oligarkların önemli bir bölümü servetlerini, 1990'larda, dönemin devlet başkanı Boris Yeltsin'in idaresinde gerçekleşen ve devlet varlıklarının özel sektöre kaotik ve yolsuzluklarla dolu bir süreçte devredildiği sırada yapmıştır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Günümüzde, bu sözcük, 1991'de Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra öne çıkan, aşırı varlıklı bir grup Rus vatandaşını tanımlamak için kullanılıyor. Bir oligark, din, akrabalık, prestij, ekonomik statü ve hatta diliyle toplumun geri kalan kısmından ayrılan yönetici sınıfın üyesi olabilir.

Oligarklar Rusya'daki büyük firmaların başında bulunan isimler oligarklardır.  Oligarklar için ultra zengin kişiler denilebilir. Chelsea Futbol Kulübü'nün sahibi Roman Abramoviç dünyanın en tanınan Rus oligarklarından biri. Çok tanınan bir başka oligark da eski KGB subayı ve bankacı Aleksander Lebedev.

Putin, Yeltsin'in yerine geçtikten sonra oligarkların üzerine gitmeye başladı. Bununla birlikte siyasi olarak kendisiyle aynı çizgide duranlar daha da başarılı oldu. Putin'in çizgisini reddeden bankacı Boris Berezovsky gibi oligarklar ise ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Bir dönem Rusya'nın en zengin insanı olduğu düşünülen Mihail Hodorkovski şimdi İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşıyor. 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber