Onun lakabı "Kral"dı... Şimdi çok zor yürüyor

O sahneye çıktığında herkes onu hayran gözlerle izlerdi. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi vücut geliştiricilerinden biriydi. Vücut geliştirmenin Oscar'ı sayılan Mr. Olimpia'yı 8 kere kazandı. Şimdi ise zamanında kaldırdığı ağırlıklar nedeniyle birçok hastalığa sahip ve zor çok yürüyor. İşte "Kral"ın yani Ronnie Coleman'ın hikayesi.Coleman 1964 yılında ABD'nin Louisiana eyaletinde dünyaya geldi. Üniversitede muhasebe bölümünde okudu. Okulu dereceyle bitirdi fakat iş bulamadı. İş bulamayınca polis memuru oldu.

Çok iriydi. Bu nedenle bir arkadaşı "Spor yapmalısın" dedi. Ama Coleman'ın spor salonuna gidecek parası yoktu. Spor salonunun sahibi ona ücretsiz üyelik verdi her şey böyle başladı.

Çok çalıştı. Çok çalışmasına rağmen çok kaybetti ama hiç yılmadı. Rekabet insanı hırslandırır değil mi? Colemanı da hırslandırdı ama o rakiplerine karşı da her zaman iyiydi. Yani centilmen bir yarışcıydı.

Polisliği de bırakmadı antremanlarına da devam etti sonunda 1998 yılında vücut geliştirmenin Oscar'ı sayılan Mr. Olympia'yı kazandı. O an açıklandığında sevinçten kendini yere attı. Onun bu hareketi insanlar tarafından sevilmesini sağladı.

Mr. Olympia'yı ilk kez kazanmıştı ama son olmayacaktı. Coleman üst üste 8 kere kazandı bu yarışmayı.

Herkes ona hayrandı. Rakipleri bile onun sıkı çalışmasını takdir ediyor öte yandan "Onun vücudu Allah vergisi" diyorlardı.

Fakat gün geldi Coleman'da çeşitli hastalıklar belirlemeye başladı. Artık eskisi kadar güçlü olmadığını ve vücudunun ağrıdığını fark ediyordu.

Coleman'ın kalçası çıktı, bel fıtığı oldu, sırtına onlarca vida takıldı.

Defalarca ameliyat oldu hatta bir ameliyatı tam 11 saat sürdü.

Bir dönemin kralı artık kol değnekleri olmadan yürüyemiyor.

Ama hayattan vazgeçtiği de yok, kızlarıyla zaman geçiriyor, günlük rutinlerine devam ediyor hatta sporunu da aksatmıyor.

Kaldırdığı ağırlıklardan dolayı bunca ameliyat geçiren Coleman'a, "Bir gün hasta olacağını bilsen yine de her şeyi yeniden yaşamak ister miydin" diye sorulduğunda şu yanıtı veriyor:

"En başa dönebilsem daha çok çalışırdım."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS