Oruçluyken çekilecek tespihler! Ramazan ayında çekilecek zikirler ve tesbihler!

Oruçluyken çekilecek tespihler! Ramazan ayında çekilecek zikirler ve tesbihler!

Oruçluyken çekilecek tespihler! Ramazan ayında çekilecek zikirler ve tesbihler!

Ramazan ayında ve teravih namazı sonrasında çekilecek zikir ve tesbihler neler? sorusu gündemde... Ramazan ayının başlangıcına saatler kala, yapılacak ibadetlere dair bilgiler sorgulanıyor. Bu yıl ilk teravih namazı bu akşam (22 Mart 2023 Çarşamba) eda edilecek. Cemaat eşliğinde camilerde kılınan teravih namazının kaç rekat olduğu ve nasıl kılındığı sorgulanıyor. Ayrıca teravih namazı sonrasında çekilecek zikir ve tespihlerin neler olduğu da merak uyandırdı. İşte ramazan ayında çekilecek tespihlere dair bilgiler...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ramazan ayında çekilecek tespihler neler? sorusu araştırılıyor. Teravih dinî bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz anlamına gelmektedir. İşte Diyanet'e göre teravih namazı sonrasında çekilecek zikir ve tesbihler hangileri sorusunun yanıtı... 

Ramazan ayında çekilecek tespih ve zikirler...

Günlük zikirler Diyanet tarafından sorularla gündeme gelen bir konudur, zikrin sesli mi sessiz mi olacağına dair cevap şu şekildedir: “Duanın, alçak sesle, hüzünlü ve tazarru ile (yalvararak) yapılması adaptandır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de, “Rabbinize yalvararak ve için için dua edin…” (A’râf, 7/ 55) buyurulmaktadır. Ancak, içtenlikle ve samimi olduğu sürece, sesli olarak dua edilebilirse de, sessiz olması daha uygundur. Hz. Peygamber (s.a.v.), bir yolculuk esnasında sesli olarak tekbir ve tehlil getirmeye başlayan bir grup sahabîye, “Ey insanlar! Kendinize merhamet edin; siz ne duymayana dua ediyorsunuz ne de uzakta olan birisine. Muhakkak siz, işiten, yakın olan bir zata dua ediyorsunuz ki O sizinle beraberdir.” (Buhârî, Cihad 131; Müslim, Zikir, 44; Ebû Davûd, Vitr, 26) buyurmuşlardır.”

Ramazanın 1 ila 10. günleri arasında: Ya Erhamerrahimin (Ey iman edenlerin en merhametlisi) tesbihi çekilir. Ramazanın 11 ila 20. günleri arasında: Ya Gaffarez Zünüb (Ey günahları bağışlayan) tesbihi çekilir. Ramazanın 21 ila 30. günleri arasında: Ya Atikarrikab (Ey iyileri koruyan) tesbihi çekilir.

Ramazanın 1 ila 10. günleri arasında: Ya Erhamerrahimin (Ey iman edenlerin en merhametlisi) tesbihi çekilir.
Ramazanın 11 ila 20. günleri arasında: Ya Gaffarez Zünüb (Ey günahları bağışlayan) tesbihi çekilir.
Ramazanın 21 ila 30. günleri arasında: Ya Atikarrikab (Ey iyileri koruyan) tesbihi çekilir.
Pazartesi günleri bin defa La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil aziym tesbihi çekilir.
Salı günleri yüz defa Cezallahü anna Muhammeden sallallahü Teala Aleyhi ve sellem ma hüve ehlül salavatı çekilir.
Çarşamba günleri bin defa Estağfirullahel Aziyme ve etübü leyh istiğfarı çekilir.
Perşembe günleri bin defa Sübhanallahi vebihamdihi Sübhanellahil Aziym tesbihi çekilir.
Cuma günleri bin defa Allah tesbihi çekilir.
Cumartesi günleri bin defa La İlahe İllallah kelime- i tevhidi çekilir.
Pazar günleri bin defa Ya hayyü ya kayyüm tesbihi çekilir.
Her gün, günde yüz defa La İlahe İllallah tesbihi çekilir.
Her gün, günde yüz defa Estagfirullahel el azim (Ey yüze Allah’ım senden af diliyoruz) tesbihi çekilir.
Her gün, günde yüz defa Subhanallahi velhamdulillahi vela ilahe illallahu vallahu ekber (Sen bütün eksik ve kusurlardan münezzehsin. Bütün hamdü senalar sanadır) tesbihi çekilir.
Her gün, günde yüz defa Allahummerham ummete Muhammed (Allah’ım ümmeti Muhammede merhamet eyle) tesbihi çekilir.
Her gün, günde yüz defa Allahummağfir ummete Muhammed (Allah’ım ümmeti Muhammedi affeyle) tesbihi çekilir.
Her gün, günde otuz üç defa Hasbunallahu ve nimel vekil (Allah bana yeter, O ne güzel vekildir) tesbihi çekilir.
Her gün, günde on bir defa Allahumme inneke afuvvun, tuhibbul afve, fa’ fu anna (Allah’ım affedicisin, affı seversin, bizleri de affeyle) tesbihi çekilir.
Her gün, günde on bir defa Rabbigfir verham ve ente hayrur rahimin (Rabbim affet ve merhamet et, sen affedenlerin en hayırlısısın) tesbihi çekilir.
Her gün, günde on bir defa Allahummesrah sudurena ilel imani vel islam (Allah’ım dünya üzerindeki bütün insanların kalbini iman ve İslam’ a aç) tesbihi çekilir.
Her gün, günde on bir defa Allahumme einni ala zikrike ve şukrike ve husnu ibadetik (Allah’ım seni zikretmede, sana şükretmede ve sana güzel ibadet etmede bana yardım et) tesbihi çekilir.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber