hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Polis Köpeği Özellikleri Nelerdir? Polis Köpeği Cinsleri Nelerdir?

  Polis Köpeği Özellikleri Nelerdir Polis Köpeği Cinsleri Nelerdir
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Köpek cinsleri hayvan sever pek çok insan tarafından ilgi görmektedir. Hatta bazı köpek türleri evlerde beslenmek için oldukça uygun görülmektedir. Bazı köpek türleri de avcılıkta, polislikte gibi bir takım meslek dallarına tıpkı bir birey gibi yardımcı olmaktadır. Köpekleri bu şekilde kategorilere ayıran ise cinsleri kadar bağlı oldukları türün karakteristik özellikleridir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Polis Köpeği Nedir?

  Polis köpeğinin bir diğer adı da K9 olarak bilinmektedir. K9 ismi polis teşkilatında yer alan personellere yardımcı olması amacıyla özellikle yetiştirilen yani eğitim verilen köpeklerdir. Canine Latince köpek anlamına gelmektedir. K9 köpeği de bu isimle eş seslidir. Polis köpeği olarak kullanılan ve eğitilen köpek türü genellikle Alman çoban köpeğidir.

  Polis Köpeği Cinsleri Nelerdir?

  Polis köpeği olarak elbette ki her cins köpek yetiştirilememektedir. Bu iş için bazı köpek türleri özellikle seçilmektedir ve bu işe çok uygun görülmektedir. İşte polis köpeği cinsleri şöyle sıralanmaktadır;

  Kayıp insanları bulmak için Bernese dağ köpeği

  Görevli bir memuru saldırılara karşı korumak için Rottweiler ve büyük Schnauzer

  Görevli memuru saldırılara karşı korumak için Hollanda çoban köpeği

  Görevli memuru saldırılara karşı korumak için Boksör

  Bomba ve uyuşturucu tespiti için Springer Spaniel ve Beagle

  Olay tespit yerinde koklayarak işi çözmek için Bloodhound

  EOD bulma ve görevli memuru saldırılara karşı korumak için Belçika çoban köpeği

  Görevli memuru saldırılara karşı korumak için Doberman

  Kara ve denizde iz sürmek, insan kalıntılarını bulmak, görevli memura karşı olabilecek saldırılara ilişkin memuru koruma altına almak amacıyla Alman çoban köpeği

  Polis Köpeği Özellikleri Nelerdir?

  Polis köpekliği yapmaları için özellikle bazı köpek türleri eğitime alınmaktadır. Bu eğitim sonucunda hem köpeğin kendi türünde bulunan bazı özellikleri hem de aldıkları eğitim doğrultusunda yeni özellikler ilgili köpeğin karakterine yansımaktadır.

  Polis köpeklerinin koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Bu köpeklerin en belirgin özelliği budur. Çünkü koku alma özelliklerinin geliştirilmesi sayesinde uyuşturucu, insan cinayeti, çeşitli zararlı yiyecekler gibi ürünleri bu özellikleriyle bulmaktadır. Sonuçta ceza alması gereken kişilerin ceza almaları amacıyla yer tespitlerinin yapılması oldukça önemlidir.

  Kayıp insanları bile diğer insanlardan daha iyi ayırt edebilmekte ve açık algıları sayesinde yer tespitinde bulunabilmektedirler. Tehlikeli maddeleri bulma özellikleri de vardır. Tüm bu özelliklerin hepsi alınan eğitimler sayesinde geliştirilmektedir.

  Polis Köpeği Olarak En Çok Hangi Cins Tercih Edilmektedir?

  Yukarıdaki başlıkta polis köpeği için eğitilen bütün köpek türlerinin isimlerini bildirdik. Orada da görüldüğü gibi aslında köpek türleri işlenen suça göre tercih edilmekte ve bu suçların ayrı ayrı çözümleri için eğitilmektedir. Örneğin sadece memura olan saldırıları engellemek için Hollanda çoban köpeği yetiştirilirken hem bu iş için hem de iz sürmek, kalıntı bulmak gibi çok amaçlı olarak da Alman çoban köpeği eğitilmektedir. Dolayısıyla diyebiliriz ki bir köpek türü birden fazla polis işi için eğitilirse bir o kadar da tercih edilmektedir. Alman çoban köpeği ve diğer çoban köpeği çeşitleri polis köpeği olarak en çok kullanılan köpek cinsleri arasındadır.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow