hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Protista Alemi Özellikleri Nelerdir? Protistlerde Ne Görülmez?

  Protista Alemi Özellikleri Nelerdir Protistlerde Ne Görülmez
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Farklı özelliklerde ve çeşitte olan varlıkları barındıran protista alemi çok geniş bir dünyadır. Bu grupta yer alan canlılar, mikroskobik, ototrof, heterotrof, çok hücreli ya da tek hücreli canlılardır. Bu tür özelliklerdeki canlıların beslenmeleri fagositoz, absorbsiyon, eşeyli veya eşeysiz üreme şeklinde gerçekleşmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Ayrıca siller, yalancı ayaklar ya da kamçı ile hareket edenler de bulunmaktadır. Bugüne değin yaklaşık 60000 soyu tükenen fosil türü mevcuttur. Bu bağlamda protista alemi pek çok kişi tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Çoğu kişi tarafından sıklıkla duyulmasından ötürü de araştırma konusu olmuştur.

   Protista Alemi Özellikleri Nelerdir?

   Çok hücreli veya tek hücreli olan protista aleminde canlıların hepsi ökaryot hücrelere sahiptirler. Bireysel veya koloni halinde yaşamlarına devam ederler. Mevcut protista alemi üyeleri arkeler ve bakterilerin içerisinde yer aldığı bazı organeller vasıtasıyla ayırt edilmektedir. Günümüzde 60000'e yakın olmak üzere türleri bulunmaktadır. İfade edilen sayı kadar da nesli tükenmiş varlıklardır.

   Protista alemi içerisinde vücut şekli, üreme, beslenme biçimleri yönünden büyük farklılıklar bulunmaktadır. Hareket edemeyen türleri de bulunmaktadır. Protista aleminin pek çoğu mikroskobiktir. Çok hücreli gruplar halinde bulunsalar da herhangi bir doku yapısı mevcut değildir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   İçlerinden bazılar ototrof beslenmekte olup bazıları ise heterotrof beslenme şekilleri mevcuttur. Ayrıca mutualist ya da parazit yaşayan türleri de bulunmaktadır. Eşeyli üreme de olabilmektedir. Ancak stresli zamanlarda eşeyli üreme gözlenmektedir. 

   Protistlerde Ne Görülmez?

   Çok hücre yapılı grupları mevcut olsa da doku oluşumları görülmemektedir. Ayrıca Protistler içerisinde yer alan canlıların tek hücreli ya da çok hücreli olmak dışında ortak özellikleri yoktur. Protistlerin eşeyli ya da eşeysiz olmak üzere üreme özellikleri mevcuttur.

   Protista aleminde kök ayaklılarda hücre çeperi görülmemektedir. Sporlularda da kendi içerisinde özel yapıları mevcut değildir. Bu grubun bütün üyeleri zorunlu iç parazit olarak yaşamlarına devam ederler. Bununla birlikte Grubun en tanınmış üyelerinden olan Euglenada da hücre çeperi görülmemektedir.

   Protistler Nasıl Çoğalır ve Tek Hücreli midir?

   Protistlerin üreme şekilleri eşeyli veya eşeysiz gerçekleşebilmektedir. Bu bağlamda protistlerin hareketsiz olarak yaşayanları olduğu gibi siller ya da kamçı ile hareket kabiliyeti sağlayan türleri mevcuttur.

   Protistaların parazit şekilde yaşayanların birçoğu konak canlıda hastalığa sebebiyet vermektedir. Ayrıca mutualist türleri de mevcuttur. Tek hücreli türlerinde yaşamları hücre içinde yer alan organeller vasıtasıyla gerçekleşmektedir. 

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Protistalar ve Yaşamsal Döngü

   Protistlalardan bazıları diğer canlılar ile karşılıklı iletişim halindeyken bazıları da fotosentez yapmak suretiyle yaşamsal döngülerini gerçekleştirmektedir. Bazı protista türlerinin bitki ya da hayvan hastalıklarından sorumludur.

   Protistler genel olarak sulu ortamda yaşamaktadırlar. Diğer canlıları habitat olarak kullanan ve de nemli ortamlarda hayatlarını sürdüren protistalar da bulunmaktadır. Bu bağlamda sınıfladırılmalarında bazı sorunlar ile karşılaşılmasından dolayı bu grupta yer alan canlılar bitki ve de hayvanlardan ayrı olarak sınıflandırılmaları yapılmaktadır.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow