Kadir Gecesi duası! Diyanet 2023 Kadir Gecesi’nde hangi dualar okunur, nasıl dua edilir?

Kadir Gecesi duası! Diyanet 2023 Kadir Gecesi’nde hangi dualar okunur, nasıl dua edilir?

Kadir Gecesi duası! Diyanet 2023 Kadir Gecesi’nde hangi dualar okunur, nasıl dua edilir?

Kadir Gecesi’nde eller semaya açılacak ve milyonlarca Müslüman dua edecek. Kadir Gecesi duası ile bin aydan daha hayırlı olan geceyi değerlendirecek olanlar bu gecede ibadet ederek geçirecekler. Peki, Kadir Gecesi’nde hangi dualar okunur ve Kadir Gecesi ibadetleri neler?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kadir Gecesi ibadetleri ile milyonlarca Müslüman İslam alemi için mübarek olarak kabul edilen gecede ibadetlerini gerçekleştirecekler. Bin aydan daha hayırlı olan gecede dua edecek olanlar ellerini semaya açacaklar. Peki, bu gecede nasıl dua edilir?

KADİR GECESİ DUASI: KADİR GECESİ’NDE HANGİ DUALAR OKUNUR?

Dini kaynaklarda yer alan bilgilere göre Hazret-i Peygamber, Hz. Aişe’ye “Allahümme inneke afüvvün tühibbül afve fa’fü anni (Allah’ım sen affedersin ve affetmeyi seversin. Benim günahlarımı da bağışla)” diye dua et! buyurdu. Bu gecede dua etmek isteyenler dualarını bu sözlerle gerçekleştirebilirler.

Öte yandan Diyanet’in paylaştığı Kadirde Gecesi özel duası ise şöyle:

KADİR GECESİ İBADETLERİ NELERDİR?

Mübarek geceyi ibadet ederek geçirmek isteyenler Kadir Gecesi'nde bunları yapabilirler;

  • * Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
  • * Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.
  • Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur"an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).
  • * Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
  • * Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
  • * Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
  • * Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
  • * Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
  • * Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber