Diyanet Rebiülahir ayı ne zaman? Rebiülahir ayı faziletleri nelerdir?

Diyanet Rebiülahir ayı ne zaman? Rebiülahir ayı faziletleri nelerdir?

Diyanet Rebiülahir ayı ne zaman Rebiülahir ayı faziletleri nelerdir
expand

Diyanet 2023 dini günler takvimi Rebiülahir ayı tarihi ile ilgili bilgileri göstermişti. Peki, İslam alemi açısından Rebiülahir ayının önemi ve fazileti nedir? 2023 Rebiül Ahir ayı ne zaman? İşte dini günler takvimi içerisinde paylaşılan o tarih...

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İslam alemi için önemli aylardan biri olan Rebiülahir ayında da eller semaya açılacak ve dualar edilecek. Peki, bu ay içerisinde hangi ibadetler gerçekleşir ve 2023 yılında hangi tarihlere denk gelecek?

REBİÜLAHİR AYI NE ZAMAN 2023?

Diyanet 2023 dini günler takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre bu ay 16 Ekim 2023 Pazartesi günü başlayacak.

DİYANET DİNİ GÜNLER TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ…

REBİÜLAHİR AYI FAZİLETLERİ

Bu ayın ilk gününde İmam Muhammed Bakır’ın (aleyhisselam) şehadeti, İmam Hasan Askeri’nin de Corcan’a seferinin de ayın 3. gününde gerçekleştiği rivayet edilir.
Bu ayda sabah-akşam üçer kere "Sübhânallâhi mil'el mîzân. Ve müntehel-ılmi ve mebleğar-rızâ ve zinetel-arş" duası okunur.

Kuşluk namazından sonra yedi selamla 14 rekât namaz kılınır. Her rekâtta Fâtihâ’dan sonra 7 kere ‘Alak Sûresi (İkra Bismi Rabbike) okunur. Namazın ardından ise 60 kere “Ey yüce mülk sahibi! Sen bütün mânevî âlemleri sahiplendin. Mânevî âlemler Senin yüce âlemin içerisinde gizlenmiştir. Ey yüce padişah!” diye zikredilir.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow