Recep Ayı Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Recep Ayı Namazı Kaç Rekattır? Recep ayı ilk gece namazı nasıl niyet edilir?

Recep Ayı Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Recep Ayı Namazı Kaç Rekattır? Recep ayı ilk gece namazı nasıl niyet edilir?

Recep Ayı Namazı Nedir, Nasıl Kılınır? Recep Ayı Namazı Kaç Rekattır? Recep ayı ilk gece namazı nasıl niyet edilir?

İslam dininde mübarek olduğu bilinen üç ayların başlangıcı olan Recep ayı içerisinde birçok fazileti bulunan bir ay olarak bilinmektedir. Haram aylardan ilki olan Recep ayı hazreti peygamberin birçok hadisinde Allah’ın ayı olduğu için af ve mağfiret kapılarının açık olduğu bir ay olarak bildirilmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Recep ayında yapılan sevaplar katlanmakta olduğu için yapılan her amelde dikkat etmek Recep ayında günah işlememeye özen göstermek gerekmektedir. Sevapların katlandığı ayda günahlarında katlandığı bildirilmiştir.

Recep ayında yapılması gereken birçok faziletli amel bulunmaktadır. İlk amel ise Recep ayına hürmet etmek Recep ayı geldiği için sevinmektir. Allahın Recep, Şaban ve Ramazan aylarını mübarek kılması kullarını affetmesi için bir fırsat olmaktadır. Af ve mağfirete kavuşmak Allahın sevgisine ulaşmak için onun sevdiği amellerle özellikle mübarek Recep ayında meşgul olmak gerekmektedir.

Recep Ayı Namazı Nedir? Nasıl Kılınır?

Recep ayında Allah rızası için ve Recep ayının hürmetine bağışlanmak, istek ve dileklerine ulaşmak için kılınan nafile namazlardandır. Recep ayı öyle şerefli bir aydır ki ona erişen herkesin sevinmesi yaptığı ufacık bir amel, bir sadaka ve bir iyilik Recep ayında olduğu için affedilmesine vesile olmaktadır.
Recep ayında kılınan Recep ayı namazı 30 rekatlık bir namazdır. Recep ayında kılınmasının farklılığı ise Recep ayının başladığı gece ve gün içinde 10 rekat Recep ayının ortasında 10 rekat ve Recep ayının sonunda 10 rekat olmak üzere kılınan bir namazdır.

Recep Ayı Namazı Nasıl Kılınır?

Niyet ettim Allah rızası için Recep ayı hürmetine günahlarımın affı için ve dualarımın kabulü için diyerek namaza başlanır.

Allahu Ekber denilip. Subhaneke okunur. Ardından fatiha ve 3 kafirun suresi ve 3 İhlas okunarak 2 rekatlık namaz kılınır. Aynı şekilde sureler okunarak 2 şer rekatlık toplamda 10 rekat namaz kılınır.
Bu şekilde Recep ayının ilk 10 günlük namazı kılınmış olmaktadır. Namazın ardından 11 kez şu dua okunur. La ilahe illallahu vahdehu la şeriyke leh lehül mülkü ve Lehül hamdü yuhyi ve yumit ve hüve hayyun la yemutu biyedihil hayr ve hüve ala külli şeyin kadir. Duası ara vermeden okunur.

Recep ayının 11.gününden 20.gününe kadar olan arada ikinci on rekatlık namaz kılınır. Aynı şekilde 3 kafirun süresi ve 3 İhlas suresi okunmak suretiyle ikinci on rekatlık Recep ayı namazı da tamamlanır. Namazdan hemen sonra 11 kez şu dua okunur; ilahen vahiden ehaden sameden ferdan vitran hayyen kayyumen daimen ebeda. Duası okunarak dua edilir.

Recep ayının 21.gününden 30.gününe kadar olan sürede üçüncü 10 rekatlık namaz kılınmaktadır. Niyet edilerek 3 kafirun suresi ve 3 İhlas suresinin her rekatta okunmasıyla kılınan 10 rekatlık namazdan sonra şu dua okunmaktadır.

Allahümme la mania lima a teyte vela mutiye lima menate vela raadte lima kadayte velâ mübeddile lima hakemte Vela yenfeu Zel ceddi minkel ceddü. Subhane Rabbiyel aliyyül alel vehhab, Subhane Rabbiyel aliyyül alel vehhab, Subhane Rabbiyel aliyyül alel keriymül vehhab, ya vehhabü, ya vehhabü, ya vehhab. Duası okunarak istenilen dua edilmektedir.

Recep Ayı Namazı Kaç Rekattır?

Recep ayında birçok nafile namaz kılınması mümkündür. Recep ayı başında ortasında ve sonunda tüm ayı ihya etmiş gibi namaz kılınmak isteniyor ise bu namaz 30 rekatlık bir namaz olmaktadır. Başında 10 ortasında 10 ve sonunda 10 rekat kılınır.

Recep Ayının Faziletleri Nelerdir?

Recep ayında birçok fazilet ve fayda bulunmaktadır. Recep ayında edilen dualar daha çabuk kabul edilen dualar arasına girmektedir. Recep ayında verilen sadaka ve okunan Kuranı kerime daha çok sevap verileceği bildirilmiştir.

Hazreti peygamber Recep ayı Allahu Tealanın ayıdır. Şaban ayı benim ayımdır. Ramazan ayı ise ümmetimin ayıdır. Buyurmuştur. Hadislerde birçok kez Recep ayının değerinden ve kıymetinden bahsedilmektedir.

Recep ayını ihya etmek ona yakışır amel etmek isteyen kişiler bu ayın faziletlerini öğrenerek faziletlerinden faydalanmaktadır.

Allahu Teala üç ayları insanların faydalanması ve bu aylarda sevaplarını arttırması ve günahlarından arınması için mübarek aylar olarak belirlemiştir. Üç ayların ilk ayı olan Recep ayına da birçok hayırlar sığdırarak hürmet eden ihya etmeye çalışan veya etmek isteyen kişiler için de kolaylıklar ve bereketler bulundurmuştur.

Recep ayında yoksulluk çekenlere yardım etmek, fakirleri doyurmak, iyilikte bulunmak misli ile karşılık göreceği bildirilmektedir.

Recep ayında Allah için yapılan küçük bir iyilik maddi manevi sayısız şekilde fazilete ve faydaya ermeye sebep olmaktadır. Geçmiş günahların affı için Recep ayında yapılan dualar affa vesile olmaktadır.

Recep Ayında Yapılan Diğer İbadetler Nelerdir?

Recep ayında yapılabilecek pek çok faziletli amel bulunmaktadır. Recep ayında oruç tutmak, Kuranı Kerim okumak, hayır yapmak, sadaka vermek, bu ayda hayırlı bir işe başlamak, dua etmek, tövbe istiğfarda bulunmak yapılan faziletli ameller arasında olmaktadır. Recep ayı içerisinde bulunan Regaip kandilini de ihya etmek oldukça önemlidir.

Regaip kandilinin gününü oruçlu geçirmek gecesinde de ibadet etmek gerekmektedir.
Recep ayının ilk Cuma gecesi olan Regaip Kandilini dua ve istiğfar ederek geçirmek, kaza namazlarını kılmak, akraba ziyareti yapmak, kabir ziyareti yapmak, sadaka vermek, hayır dağıtmak güzel ameller işlemeye çalışmak Müslümanlar için adet haline gelmiş faziletli ameller arasında olmaktadır.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber