hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Regaip Kandili namazı ne zaman, saat kaçta kılınır? Diyanet kandil namazı kılınış zamanı bilgisi!

  Regaip Kandili namazı ne zaman, saat kaçta kılınır Diyanet kandil namazı kılınış zamanı bilgisi
  expand

  Yılın ilk kandili olan Regaip Kandili bu sene 26 Ocak tarihinde bugün idrak ediliyor. Mübarek Regaip Kandili, İslam alemi tarafından dua ve ibadetlerle karşılanıyor. Manevi açıdan bu önemli gecede namaz kılmak isteyenler namaz kılma saatini öğrenmek istiyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Regâip Kandili'nde namaz kılmak, dua etmek, istiğfarda bulunmak ve ibâdetlerle geçirmek genel olarak alimler arasında kabul görmüştür. Bu mübârek geceler, rabbimize duâ ve niyazda bulunma zamanlarıdır. Regaip Kandili'nin gelmesiyle kandil namazının saat kaçta kılınacağı ayrıntıları merak ediliyor.

  Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Hz. Muhammed S.A.V'in amcasına tavsiye ettiği tesbih namazı, kandil günleri kılınabilecek namazlar arasında bulunuyor.

  REGAİP KANDİLİ NAMAZI SAAT KAÇTA KILINIR?

  Kandiller ve diğer dini geceler Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği bilgilere göre akşam ezanı ile başlayacağı için, akşam namazıyla birlikte ibadet edilmeye başlanabilir. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın net bir hükmü olmasa da bu ibadetler yatsı namazı ile de sürdürülebilir. Regaip namazı akşamla yatsı arasında kılınır. Yani akşam ezanı okunduktan sonra yatsı namazına kadar Regaip kandili namazını kılabilirsiniz. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow