hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Regaip Kandili orucu iftar saatleri 3 Şubat 2022! Akşam ezanı kaçta okunuyor?

  Regaip Kandili orucu iftar saatleri 3 Şubat 2022 Akşam ezanı kaçta okunuyor
  expand

  Mübarek gün Regaip Kandili vesilesiyle binlerce kişi bugün oruca niyetlendi. Oruç tutan vatandaşlar akşam ezanı saati, oruç tutan vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Peki, Akşam ezanı kaçta okunuyor? İşte Regaip Kandili orucu iftar saatleri 3 Şubat 2022 detayları..

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Regaip Kandili 2022 yılında 3 Şubat tarihinde yani bugün idrak ediliyor. Bu önemli günde yapılabilecek ibadetler arasında oruç tutmak da yer alıyor. Regaip Kandili orucu için sahur yapan vatandaşlar ise bugün oruç tutuyorlar. Bu nedenle bugün akşam ezanının kaçta okunduğu merak ediliyor.

  REGAİP KANDİLİ ORUCU İFTAR SAATLERİ 3 ŞUBAT 2022

  Üç ayların başlaması ile beraber oruç tutmaya başlayan Müslümanlar bugün iftar saatini öğrenmek istiyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan namaz saatlerine göre il il iftar saatleri..

  İstanbul’da akşam ezanı saati 18:30 olacak açıklandı.

  Ankara’da akşam ezanı saati 18:16 olacak.

  İzmir’de akşam ezanı saati 18:42 olacak.

  Gaziantep’te akşam ezanı saati 18:04 olarak açıklandı.

  Konya iftar saati: 18:22

  Trabzon iftar saati: 17:47

  Bursa iftar saati: 18:31

  İL İL İFTAR SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

  ÜÇ AYLAR ORUCU HAKKINDA DİYANET AÇIKLAMASI

  Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları mübarek aylardır. Nitekim Hz. Peygamber, Recep ayı girdiğinde “Allah’ım! Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır.” diye dua etmiştir (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 259). Ramazan ayında oruç tutmak farzdır (Bakara, 2/184-185). Recep ve Şaban aylarında ise; Hz. Peygamberin (s.a.s.) diğer aylara oranla daha fazla nafile oruç tuttuğu, ancak Ramazan’ın dışında hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmediği hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Savm, 52-53; Müslim, Sıyâm, 173-79). Bu itibarla, Recep ve Şaban aylarının aralıksız olarak oruçlu geçirilmesinin dinî bir dayanağı yoktur. Kişi, sağlığı müsait olup güç yetirdiği takdirde bu aylarda dilediği kadar nafile oruç tutabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow