Rusya'nın gizemli radyo istasyonu: UVB-76

Rusya'nın gizemli radyo istasyonu: UVB-76 © Google

Rusya’da 1980’lerin başından bu yana anlaşılamayan sesler yayınlayan ve St. Petersburg şehrinin yakınında olduğu belirtilen gizemli radyo istasyonu UVB-76 ya da diğer adıyla 'The Buzzer' yıllar geçmesine rağmen hala gizemini korumaya devam ediyor.

Rusya’nın St. Petersburg yakınlarında bulunduğu belirtien radyo istasyonu 1980’lerin başından bu yana, kimsenin ne olduğunu çözemediği bir yayın yapıyor. Haftanın her günü, 24 saat boyunca devam eden yayında tek bir sinyal sesi sürekli tekrarlanıyor.

BBC Future'ın belirttiğine göre yayında haftada bir veya iki kez bir erkek ile kadın sesi duyuluyor, bunlar anlaşılamayan birkaç Rusça sözcük söyledikten sonra istasyon normal akışına devam ediyor.

Bu ara ara duyulan insan sesleri istasyonun başında bir kişinin bulunup bulunmadığı hakkında şüpheler yaratsa da istasyonun şu anki yeri tam olarak bilinmediğinden asla öğrenilemedi. 

5 Haziran 2010’da, UVB-76'nın yaklaşık 24 saat boyunca sessiz kaldığı ancak 6 Haziran sabahı normale döndüğü belirtiliyor.

'Ölü Adamın Eli' mi?

Olay gizemli olunca ve hiçbir açıklama gelmeyince komplo teorisyenleri de yıllardır bu istasyon hakkında tahminlerde bulunmaya devam ediyor. 

Kimileri UVB-76 istasyonunun Rusya'nın dünyadaki istihbarat elemanlarıyla bağlantı kurmak için kullanıldığını belirtiyor kimisi ise istasyonun aslında 'Ölü Adamın Eli' olduğunu ve nükleer tehdir durumunda istasyondaki yayının sona erip otomatik olarak misillemeyi tetikleyeceğini iddia ediyor.

Rusya ve tüm dünya ülkeleri arasında 'nükleer' tartışması sürerken UVB-76 daha fazla konuşulacak ve gizemini koruyacağa benziyor.

 

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS