Sabah Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır? Sabah Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

A A

18.02.2021 - 23:13

İslam dininde zikir ve dualar Peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselam’ın uygulamalarına göre yapılmaktadır. Müslümanlar sabah zikirleri konusunda sünneti araştırmalı ve bu konuda bilgi sahibi olmalıdır. Kuran okumak, günlük hayatta din anlatmak ve tesbihat yapmak İslam’da zikir kategorisinde değerlendirilmektedir.

Sabah Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır? Sabah Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

Dil ile ikrar etmek ve söylemek zikir kapsamında yer almaktadır. Gün sabahın nuru ile başlar ve bu vakitte yapılan zikirler Allah katında çok kıymetlidir. Rabbimiz sabah namazında meleklerini sabah namazı kılanlara şahit olmak üzere yeryüzüne gönderir.

Sabah Namazı Tesbihatı Nasıl Yapılır?

Normal farz namazlardan sonra yapılan zikirler sabah namazı sonrasında da yapılır. Sabah namazı sonrası 33 defa subhanallah, 33 defa el-hamdulillah ve 33 defa Allah-u Ekber zikirleri ile tamamlanır. Bunun dışında güneşin doğuşunu beklemek sünnettir ve bu esnada Kuran okunur veya sabah zikirleri okunur. Hısnu’ul Müslim’de geçen sabah zikirlerinden bazılarını alıyor. Ezkar Nevevi’nin sünnete uygun zikirlerle ilgili hacimli bir kitabı bulunmaktadır. Allah ondan razı olsun.

Sabah zikirlerinde ilk önce Ayet-el Kürsi 3 defa, İhlas Suresi 3 defa, Felak Suresi 3 defa, Nas Suresi 3 defa okunur.

Sabah Namazı Sonrası Tesbihatın Faziletleri Nelerdir?

Peygamberimiz aleyhisselam sabah akşam zikirlerinin mü'mini gün boyu koruyacağını ve güne en güzel şekilde hazırlayacağını buyurmaktadır. Peygamberimiz sabah namazı vaktinde uyumaz ve güneşin doğuşunu beklerdi. Akşam da namaz sonrası sabah akşam zikirlerini okurdu.

Bu zikirlerin ana konusu cehennem azabından ve kabir azabından korunma ve Allah'tan bağışlanma dilemedir. Peygamberimiz 'Dua mü'minin silahıdır' buyurmuştur. Cinlerin ve şeytanların şerrinden korunmak için okunan felak, nas, ayet- el kürsi ve ihlas suresi manevi bir kalkan görevi görmektedir. Sabah zikirlerinde bu duanın okunması ile birlikte güneş batana kadar şeytanın şerrinden emin olunur. Akşam yatmadan önce felak, nas, ihlak ve ayet-el kürsi üç defa okunup avuca üflenmesi ve bütün vücudun mesh edilmesi sünnettir. Bu şekilde sabaha kadar cin ve şeytanların şerrinden Allah'a sığınmış oluruz.

Peygamberimiz aleyhisselam'ın duaları pek çoktur ve her konuda duası bulunmaktadır. Sabah zikirlerinde Allah'ın rablik sıfatının hatırlanması, Allah'tan bağışlanma dilenmesi, azabından korunma talep edilmesi ve insanı helak eden kötü hasletlerden Allah'a sığınılması esas konulardır.

Sabah namazı sonrası zikirler Allah'a yaranma, Allah'tan yardım dilenme, günahları itiraf edip af dilenme ile ilgilidir.

Sabah zikirlerinden bazıları şu şekildedir:

Elhamdulillahi vehdehu, vessalatu vesselamu ala men la nebiye badehu.
“ Hamd tek olan, bir olan Allah’a aittir/mahsustur. Salatu selam, kendisinden sonra nebi olmayan Muhammed (aleyhisselam)’ın üzerine olsun.

Esbahna ve esbahalmulku lillahi ve lhamdulillahi, vela ilahe illallahu vahdehu la şerikkelehu, lehulmulku vela ilahe illallahu vahdehu la şerikelehu, lehulmulku velahul hamdu ve hüve ala kulli şey'in gadir, rabbe inne es eluke hayra mafiii hazeelyevmi ve hayra ma badehu ve euzu bike min şerra ma fi hezelyevmi ve şerra ma badehu, rabbe euzu bike minelkeseli, ve suilkebir, rabbe euzu bike min azabin finnari ve azabin fil gabr.

“Mülk, Allah’a aitken sabahladık. Ham-u sena Allah’adır. Allahtan bakşa hak ve tek olan ilah yoktur. O, tektir ve ortağı yoktur. Mülk O’nundur. Ham yanlızca O’na (Allah’a) dır. Ve O, her şeye gücü yetendir. Rabbimiz! Senden bu günde olan ve bu günden sonraki hayrı ister, bu günün şerrinden ve bu gün sonrasında gelen şerden, tembellikten ve ihtiyar olmanın şerrinden sana sığınırım. Rabbim cehennem azabından ve kabirdeki azaptan sana sığınırım.”