hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Sabire Aydemir kimdir, kaç yaşında öldü? İlk kadın veteriner Sabire Aydemir Google’a doodle oldu!

  Sabire Aydemir kimdir, kaç yaşında öldü İlk kadın veteriner Sabire Aydemir Google’a doodle oldu
  expand

  Türkiye’nin ilk kadın veterineri Sabire Aydemir Google’a doodle oldu. Aydemir için doodle hazırlayan arama motoru devi Türkiye’deki kullanıcılarının ana sayfasına bu doodle’ı taşıdı. Peki, Sabire Aydemir kimdir, ne zaman vefat etti?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kendi alanında Türkiye’de mesleğinin öncülerinden olan Sabire Aydemir’i Google da unutmadı. Yaşamı boyunca önemli görevlerde yer alan Aydemir, ülkenin ilk kadın veterineriydi. İşte Aydemir’in yaşamıyla ilgili bilgiler…

  SABİRE AYDEMİR KİMDİR, KAÇ YAŞINDA ÖLDÜ?

  1910 yılında Kastamonu İnebolu kazasında doğdu. İlkokulu İnebolu'da, ortaöğrenimini Erenköy Kız Lisesi'de 1933'te tamamladı. Tıp fakültesine giderek doktor olmayı planlarken, o sene ilk olarak veteriner fakültesine kız öğrencilerin alınacağını öğrenince hayvanlara olan sevgisi nedeniyle veteriner hekimliği tercih etmiştir.

  Beş yıl fakültede okuduktan sonra 1937 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nden mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Ankara Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsü'nde bakteriyoloji dalında asistan olarak 5 yıl daha çalıştı; Bakteriyoloji Mütehassısı (uzmanı) unvanını elde etti. Bakteriyolog Veteriner hekim olarak İstanbul Pendik Bakteriyoloji ve Araştırma Enstitüsü; Ankara Etlik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'nde çalıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Gönüllü olarak Anadolu'ya tayinini istedikten sonra görev yaptığı Samsun Atakum'da bulunan Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsünden Bakteriyoloji Mütehassısı Kuduz Laboratuvarı şefi olarak emekli oldu.

  İngilizce ve Almanca bilen Sabire Hanım; bir kız bir erkek çocuk annesiydi. Ankara'da 1991 yılında 81 yaşında hayatını kaybetti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow