Şehit Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Şehit Kime Denir?

Şehit Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Şehit Kime Denir?

Şehit Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Şehit Kime Denir?

Şehit, özellikle tarih kitaplarında ve savaş konularında karşımıza sık sık çıkan bir sözcüktür. Vatanı için savaşan ve düşman tarafından öldürülen kişilere şehit denilmektedir. Arapça shd kökünden gelen bu kelime dilimizde uzun yıllardır kullanılmaktadır. Arapça kelime anlamı ise fin uğruna ölen kişi demektir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şehit Ne Demek?

Şehit, kelime anlamı olarak inandıkları, amacı, toprağı, yurdu için savaşarak ölen kişi demektir. Tarihte savaş konularında şehit kelimesine sık sık rastlarız. Şehit kelimesi, günümüzde de bu ülkü ve amaçlar uğrunda ölen kişiler için kullanılmaktadır.

TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Şehit kelimesi için Türk Dil Kurumu kaynaklarında yer verilen açıklama kutsal bir amaç ve inanç uğruna ölen şeklindedir.

Şehit Kime Denir?

Şehit, savaşta ölen kişiye denilmektedir. Genellikle askerler için kullanılır. Ancak asker olmayan kişilerde yine belirli bir amaç uğruna savaşta yer alıyorsa o kişilerde şehit olarak adlandırılır.

Şehit ile İlgili Atasözü ve Deyim

İçinde şehit geçen iki deyim bulunur. Bunlardan ilki şehit olmaktır. Şehit kelimesi genellikle tek başına değil yanına fiil alarak ve deyim olarak şehit olmak şeklinde kullanılır. Şehit düşmek veya şehit edilmek, aynı anlama sahip farklı söyleniş bicimleridir.

Şehit Kelimesi Örnek Cümleler

İçinde şehit kelimesi geçen cümle örnekleri;
Mehmet o savaşta şehit oldu.
Masum halktan kişiler de şehit edildi.
Şehitler için okulda bir tören düzenlendi.
O sene mezunların hepsi şehit oldu.