Sessizlik rejimi nedir, ne demek? Sessizlik rejimi ne anlama geliyor?

Sessizlik rejimi nedir, ne demek? Sessizlik rejimi ne anlama geliyor?

Sessizlik rejimi nedir, ne demek? Sessizlik rejimi ne anlama geliyor?

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesinin ardından bazı bölgelerde yoğun çatışmalar devam ederken sivillerin tahliye edilmesi amacıyla insani koridor oluşturulmasında taraflar mutabık kalmıştı. Rusya’nın bugün sessizlik rejimi ilan etmesinin ardından bölgede ne olacağı merak konusu olmuştu. Peki, sessizlik rejimi nedir, ne anlama geliyor?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna’da yaşanan şiddetli çatışmaların ortasında kalan sivillerin tahliye edilmesi için taraflar ikili görüşmede ortak bir karar almış ve insani koridor ile belirli bölgelerde ateşkes konusunda anlaşma sağlamıştı. Sivillerin tahliyesi öncesinde Rusya’dan sessizlik rejimi adımı geldi. Peki, bu durum ne anlama geliyor?

SESSİZLİK REJİMİ NEDİR, NE DEMEK?

Sessizlik rejimi kısaca sivillerin tahliye edilebilmesi amacıyla belirli bölgelerde belirli süreyle yapılan ateşkese verilen isim olarak biliniyor. Yani sessizlik rejimi süresi boyunca belirlenen alanlarda belirli süreliğine ateş olmayacak.

Sivillerin tahliyesinin tamamlanmasının ardından sessizlik rejiminin sona ermesi ve ateşlerin devam etmesi bekleniyor. Karşılıklı çatışmaların yoğun olduğu bölgelerde sessizlik rejimi büyük önem taşıyor. Çünkü ateş hattında kalan siviller o bölgeden ne zaman, nasıl çıkacağını bilemiyor. Bu nedenle ateşkesin devam ettiği süre içerisinde sivillerin bölgeden güvenli takviyesi mümkün oluyor. Aynı şekilde insani koridor de ateşkes kadar önemli bir durum.

Rusya Savunma Bakanlığı, "Bugün Moskova saatiyle 10.00'dan itibaren Rus tarafı sessizlik rejimi ilan ediyor ve Mariupol ve Volnovaha'dan sivillerin çıkışı için insani koridorlar açıyor" açıklaması yapmıştı.

SON DAKİKA UKRAYNA RUSYA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ....